Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-10-20

Jakie są konsekwencje cesji umowy leasingu operacyjnego

Nasza spółka bierze w leasing operacyjny flotę samochodów osobowych. W związku z tym mamy zamiar podpisać umowę cesji, w której wejdziemy w prawa spółki (podmiot niepowiązany) i będziemy korzystać z samochodów na warunkach określonych w tej umowie. Jest to dla nas korzystne, bowiem postanowienia tej umowy mają istotnie korzystniejsze warunki. Jak podatkowo rozliczyć taką transakcję?

problem

rada

Jak sądzimy, od strony biznesowej umowa zawiera korzystne warunki, jednakże podatkowo cesja umowy leasingu floty samochodów osobowych może być dla Państwa niekorzystna. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Skutki podatkowe cesji umów leasingu nie zostały wprost uregulowane ani w przepisach ustaw o podatkach dochodowych, ani w przepisach ustawy o VAT. Wobec tego konsekwencje cesji umowy leasingu są spornym zagadnieniem. Na podstawie opinii wyrażonych przez organy skarbowe należy stwierdzić, że sporne zagadnienie sprowadza się do tego, czy na gruncie przepisów podatkowych cesję leasingu trzeba traktować jako zawarcie nowej umowy czy kontynuację poprzedniej umowy. Przegląd prezentowanych przez organy skarbowe stanowisk wskazuje, że obecnie stwierdzają one jednolicie, że poprzez cesję umowy leasingu nie dochodzi do kontynuacji leasingu. Takie stanowisko dobrze ilustruje interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 sierpnia 2009 r. (nr IPPB3/423-356/09-2/GJ):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00