Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-21

WNT, WDT, import, eksport - wycena transakcji wyrażonych w walucie obcej

Transakcje zagraniczne nierzadko sprawiają wiele kłopotów związanych z prawidłowym ich rozliczeniem. Wynika to m.in. z faktu, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu towaru składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może powodować błędy w dalszym rozliczeniu. Przykładowo błędne ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego w VAT może spowodować w konsekwencji nieprawidłowe zastosowanie kursu waluty do przeliczenia wartości transakcji wyrażonej w walucie obcej na złote (w przypadku gdy kurs waluty jest związany z datą powstania obowiązku podatkowego). Błędny kurs waluty zastosowany do ustalenia podstawy opodatkowania może natomiast spowodować ustalenie niewłaściwej kwoty VAT należnego itd. Dlatego warto przeanalizować poszczególne etapy związane z rozliczeniem zagranicznych transakcji.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

WDT w podatku VAT

Kiedy zagraniczna sprzedaż towarów stanowi WDT?

Wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w wykonaniu czynności opodatkowanych (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT). O tym, czy dokonana dostawa towarów spełnia (bądź nie spełnia) warunki do uznania jej za WDT, decydują również przepisy określone w art. 13 ust. 2-8 ustawy o VAT.

Aby dostawę towarów można było uznać za WDT, musi zostać spełniony warunek związany ze statusem podatkowym dostawcy i nabywcy tych towarów. Obie strony transakcji, co do zasady, powinny być podatnikami VAT UE zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (poza wyjątkami związanymi z dostawą nowego środka transportu lub wyrobów akcyzowych).

PRZYKŁAD

ALFA S.A. jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT UE. Spółka otworzyła w Szwecji oddział swojej firmy. Jest on zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w tym kraju i posługuje się szwedzkim numerem VAT UE. Spółka zamierza zakupić na polskim rynku towar, który następnie zostanie dostarczony do jej szwedzkiego oddziału z zamiarem sprzedaży na szwedzkim rynku zbytu. Czy dokonując przemieszczenia towarów z centrali firmy w Polsce do oddziału funkcjonującego w Szwecji, będzie miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00