Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-05-14

Jakie skutki podatkowe powstają przy przekazaniu samochodu ciężarowego na potrzeby własne właściciela firmy

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (rozliczająca się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów) nabyła samochód ciężarowy na potrzeby prowadzonej działalności. VAT od zakupu został odliczony w całości oraz rozpoczęta została amortyzacja samochodu. Po pewnym czasie osoba ta postanowiła zlikwidować działalność i samochód przejąć na potrzeby prywatne. Jakie skutki podatkowe powstaną przy przejęciu samochodu przez właściciela firmy na potrzeby prywatne?

problem

rada

Przy przejęciu samochodu firmowego na potrzeby prywatne skutki podatkowe w VAT wystąpią w momencie przekazania samochodu na potrzeby własne lub likwidacji działalności gospodarczej. W podatku dochodowym skutki podatkowe wystąpią w momencie sprzedaży samochodu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

W sytuacji opisanej w pytaniu następuje przejęcie samochodu firmowego na potrzeby prywatne właściciela firmy. Działanie takie powoduje określone skutki w rozliczeniu VAT oraz rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

VAT - skutki przejęcia samochodu

Skutki przejęcia samochodu na prywatne potrzeby właściciela zależą od tego, czy osoba fizyczna, o której mowa, przekaże samochód na potrzeby własne przed likwidacją działalności gospodarczej, czy też nie. W tym drugim przypadku w istocie nie dojdzie do przekazania na potrzeby własne. Przekazanie na potrzeby własne jest bowiem możliwe tylko w okresie prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.

Obowiązek rozliczenia VAT od przekazania samochodu na potrzeby własne powstanie natomiast w pierwszym przypadku. Mianowicie wtedy, gdy takie przekazanie będzie miało miejsce przed likwidacją działalności gospodarczej.

Przekazanie samochodu na cele prywatne jest czynnością nieodpłatną (nieodpłatną dostawą towaru). Opodatkowaniu VAT podlegają natomiast, co do zasady, odpłatne dostawy towarów na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jednak w określonych przepisami sytuacjach nieodpłatne dostawy towarów są traktowane na równi z dostawami odpłatnymi (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Podatnik ma obowiązek odprowadzić VAT należny od nieodpłatnych dostaw towarów wówczas, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00