Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-07-10

Jak dokumentować i zaksięgować korektę VAT od złych długów

Nasza firma (spółka z o.o.) chce skorzystać z prawa do skorygowania podatku należnego od niezapłaconych należności z tytułu dostaw na podstawie art. 89a ustawy o VAT. Na wierzytelności te utworzyliśmy w 2008 r. odpis aktualizujący (odpis ten nie był podatkowym kosztem uzyskania przychodu). Wierzytelności powstały w 2007 r. i dotyczą spółki, która od 2009 r. znajduje się w likwidacji (w chwili obecnej wyprzedaje swój majątek).

PROBLEM

1. Czy możliwe jest skorzystanie z korekty VAT w stosunku do wierzytelności od dłużnika aktualnie znajdującego się w stanie likwidacji?

2. Jak zaksięgować korektę VAT należnego, zakładając, że wierzytelność i dłużnik spełniają warunki zawarte w art. 89a? Czy korekta stanowi przychód (konto 760), czy też pomniejsza należności od kontrahenta (konto 201)?

3. Jak właściwie udokumentować korektę? Czy powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną czy polecenie księgowania?

4. Czy po korekcie VAT należy rozwiązać odpis na należności w części VAT?

RADA

Ad 1. Tak, spółka może dokonać korekty VAT należnego w stosunku do dłużnika znajdującego się na dzień korekty w likwidacji.

Ad 2. Korekta VAT należnego z tytułu tzw. ulgi na złe długi stanowi pozostały przychód operacyjny i ewidencjonuje się ją jako należność od urzędu skarbowego. Kwota korekty VAT dokonana na podstawie art. 89a ustawy (tzw. ulga na złe długi) nie pomniejsza należności od dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00