Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-16

Jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego

Proszę o wskazanie, jak rozliczyć wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego i jakie skutki podatkowe wywołuje on po stronie udziałowców?

Wkład niepieniężny jest jedną z metod podwyższenia kapitału zakładowego. Ze względu na obszerność zagadnienia aspekty podatkowe i rachunkowe - w uzasadnieniu.
Wkład niepieniężny mogą stanowić wszelkie aktywa materialne i niematerialne, jak również przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Skutki podatkowe
Niniejsze opracowanie dotyczy rozliczenia wkładu niepieniężnego w innej formie niż przedsiębiorstwa. W związku z tym czynność wniesienia aportu niepieniężnego powoduje konieczność jej opodatkowania już w momencie jej dokonania. Dzieje się tak, gdyż art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT określają, że w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego należy ustalić przychód po stronie wnoszącego i opodatkować. Dochód należy ustalić na dzień wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego lub na dzień wydania akcji, jeżeli ich objęcie stanowi warunek podwyższenia kapitału zakładowego. Przepisy podatkowe określają, że przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) wydawanych przy podwyższeniu kapitału. Oprócz tego przepisy nakazują uwzględnić szczególne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów przy objęciu udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00