Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 08-06-2024
Porada aktualna na dzień 08-06-2024
Data publikacji: 2021-07-20

Czy umowę na zastępstwo należy wypowiedzieć w razie śmierci zastępowanego pracownika

PROBLEM

Pracownik jest zatrudniony na umowę na zastępstwo. Została ona zawarta na czas nieobecności w pracy jednego z pracowników, bez określenia daty jej zakończenia. Osoba, którą zastępował pracownik, zmarła. Czy umowę na zastępstwo należy wypowiedzieć czy rozwiązuje się samoistnie? Jak udzielić pracownikowi pracującemu na zastępstwo urlopu wypoczynkowego? Zamierzamy przedłużyć tej osobie umowę. Czy należy zawrzeć z nią nową umowę na czas określony i czy urlop z poprzedniej umowy na zastępstwo może wykorzystać w trakcie nowej umowy o pracę? - pyta Czytelnik z Bydgoszczy.

RADA

W razie śmierci zastępowanego pracownika i wygaśnięcia z mocy prawa jego umowy o pracę, rozwiązaniu ulega również umowa o pracę zawarta z pracownikiem w celu jego zastępstwa. Pracownik zatrudniony na zastępstwo z dniem rozwiązania jego stosunku pracy nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi jego zatrudnienia u tego pracodawcy. Jeżeli natomiast strony umowy zamierzają kontynuować współpracę bezpośrednio po rozwiązaniu umowy na zastępstwo, pracodawca może nie wypłacać ekwiwalentu i wspólnie z pracownikiem podjąć decyzję o wykorzystaniu przez niego urlopu w trakcie kolejnego stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę na zastępstwo jest umową „celową”, zawieraną na czas nieobecności pracownika. Zatem w większości przypadków nie jest możliwe dokładne określenie terminu jej rozwiązania. Najczęściej termin zakończenia stosunku pracy zawartego w celu zastępstwa jest określany w umowie przy użyciu np. następującego sformułowania: umowa jest zawarta na czas określony - do dnia zakończenia usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku ….

Trzeba zwrócić uwagę, że umowa o pracę zastępowanego pracownika - czasowo nieobecnego w pracy - ma charakter pierwotny w stosunku do umowy o pracę zawartej w celu zastępstwa. Gdyby zatem pracodawca nie podpisał z zastępowanym pracownikiem umowy o pracę, nigdy nie doszłoby do zawarcia umowy na zastępstwo za tego pracownika z inną osobą.

Śmierć zastępowanego pracownika

Jeżeli zastępowany pracownik umrze w czasie swojej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, to z dniem jego śmierci stosunek pracy wygasa (art. 631 § 1 Kodeksu pracy). W związku z tym z dniem śmierci zastępowanego pracownika rozwiązaniu ulegnie także umowa o pracę zawarta w celu jego zastępstwa. Mimo że w przepisach Kodeksu pracy nie ma wyraźnej regulacji w tym zakresie, taki pogląd jest uzasadniony ze względu na fakt, że umowa o pracę na zastępstwo ma wtórny charakter w stosunku do umowy o pracę zastępowanego pracownika. Zatem z dniem wygaśnięcia umowy o pracę zastępowanego pracownika wskutek jego śmierci rozwiązaniu ulega także umowa o pracę na zastępstwo. W tym przypadku nie jest konieczne wypowiadanie umowy o pracę na zastępstwo ani żadne działanie którejkolwiek ze stron tego stosunku prawnego.

WAŻNE!

Umowa o pracę na zastępstwo rozwiązuje się automatycznie z dniem wygaśnięcia stosunku pracy zastępowanego pracownika, np. z powodu jego śmierci.

 

Urlop wypoczynkowy i kontynuacja zatrudnienia

Pracownik zatrudniony na zastępstwo, o którym mowa w pytaniu, z dniem rozwiązania jego umowy o pracę nabywa prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy (art. 171 § 1 Kodeksu pracy).

Od tej zasady wyjątek stanowi jedynie chęć kontynuowania przez strony dalszej współpracy na podstawie kolejnej (czyli zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu umowy na zastępstwo) umowy o pracę. Pracodawca nie ma bowiem obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop, jeśli strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą (art. 171 § 3 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem zarówno pracownik, jak i pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę na zastępstwo zamierzają podpisać nową umowę o pracę (na czas określony lub na czas nieokreślony), to aby pracownik mógł wykorzystać urlop w naturze, umowa o pracę musi być zawarta bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę na zastępstwo, czyli tego samego dnia lub najpóźniej następnego dnia.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym po 2 latach nieobecności w pracy zgłosiła nieoczekiwanie swój powrót do pracy w sierpniu 2021 r. W tym przypadku z dniem powrotu pracownicy rozwiązaniu uległa także umowa na zastępstwo (trwająca przez cały ten czas) z osobą, która została zatrudniona, aby wykonywać zadania urlopowanej pracownicy. Pracodawca jest zadowolony z pracy zastępującego pracownika, zdecydował więc o kontynuowaniu z nim współpracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jednak ze względów finansowych nie od razu po rozwiązaniu umowy na zastępstwo, ale dopiero od października 2021 r. Pracownik zatrudniony na zastępstwo w dniu rozwiązania stosunku pracy był uprawniony do 25 dni urlopu wypoczynkowego, za które otrzymał ekwiwalent pieniężny. Nie miał on bowiem możliwości wykorzystania urlopu w naturze, bo nowa umowa o pracę zostanie zawarta dopiero w październiku 2021 r., czyli nie bezpośrednio po wcześniejszej umowie o pracę.

 

PODSTAWA PRAWNA:

art. 25 § 1, art. 631 § 1, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162).

 

Małgorzata Podgórska

specjalista z zakresu prawa pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00