Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-07-18

Świadectwo pracy – zasady wypełniania po zmianie przepisów

Wstęp

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek taki może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy obejmującego poprzedni okres zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas takiego dokumentu nie wydano. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może wydać pracownikowi z własnej inicjatywy świadectwa pracy, jeżeli doszło do rozwiązania z nim stosunku pracy, pomimo że w dalszym ciągu zamierza zatrudniać tego pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę (art. 97 § 1 i § 11 Kodeksu pracy).

Świadectwo pracy zawiera określone w przepisach informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, a w szczególności służy kolejnemu z pracodawców do prawidłowego ustalenia jego uprawnień. Obowiązek wydania świadectwa pracy jest bezwarunkowy i nie może być uzależniany od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Niewydanie w terminie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym zagrożonym grzywną od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy).

Od 23 maja 2023 r. modyfikacji uległa treść świadectwa pracy. Dostosowano je bowiem do nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie w tym roku. Obecnie w świadectwie pracy pracodawca musi zamieścić informacje dotyczące wykorzystania zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższejorazurlopu opiekuńczegoPracodawca ma także obowiązek podania w świadectwie pracy informacji o liczbie dni wykonywania pracy zdalnej okazjo­nalnej, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00