Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-12-14

Wszystko o inwentaryzacji

Inwentaryzacja jest jedną z podstawowych dziedzin rachunkowości - obok prowadzenia ksiąg rachunkowych, wyceny aktywów i pasywów oraz sporządzania sprawozdawczości finansowej. Jej celem jest ustalenie faktycznych stanów aktywów i pasywów, skorygowanie danych ewidencyjnych o powstałe różnice inwentaryzacyjne, rozliczenie osób materialnie odpowiedzialnych za powierzony majątek, a także ocena stanu i przydatności posiadanych zasobów. Inwentaryzacja jest zatem ważnym narzędziem przeciwdziałania nieprawidłowościom oraz kontroli.

Generalną zasadą jest, że inwentaryzację można rozpocząć w dowolnym dniu, nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego. Oznacza to, że jeżeli rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym - nie wcześniej niż 1 października. Zakończenie powinno nastąpić do 15. dnia następnego roku, tj. do 15 stycznia.

Inwentaryzację przeprowadza się za pomocą: spisów z natury; uzgodnień z kontrahentami i bankami sald rozrachunków (kredytów i środków pieniężnych w bankach), wynikających ze wzajemnych zobowiązań bądź wierzytelności powstałych z różnego typu rozliczeń między stronami; porównania sald wynikających z ewidencji z posiadanymi przez jednostkę stosownymi dowodami (tj. wiarygodnymi, odpowiednimi i dostatecznymi) lub innymi faktami (np. z aktualnym stanem rzeczywistym) przy jednoczesnej weryfikacji realnej wartości przedmiotu porównań.

W naszej publikacji omawiamy najczęściej spotykane problemy związane z inwentaryzacją i prezentujemy metody ich rozwiązania. Z pewnością będzie to pomocne narzędzie w Państwa pracy.

Zapraszamy do lektury.

Przygotowanie Do Rocznej Inwentaryzacji - Terminy I Metody

Przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) poświęcają stosunkowo niewiele miejsca problematyce inwentaryzacji. Aby inwentaryzację przygotować, przeprowadzić oraz rozliczyć prawidłowo i sprawnie, należy posiadać gruntowną wiedzę praktyczną i doświadczenie. Do zapewnienia starannego i kompetentnego przygotowania, przeprowadzenia oraz rozliczenia inwentaryzacji zobowiązany jest kierownik jednostki. Aby prawidłowo przygotować i przeprowadzić inwentaryzację, niezbędna jest znajomość terminów i metod inwentaryzacji przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla poszczególnych składników aktywów i pasywów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00