Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-21

zawody prawnicze

Na aplikację do większego miasta

Co czwarty absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego zdający na aplikację prawniczą chce przenieść się do Warszawy. Na aplikację w Lublinie decyduje się mniej niż połowa absolwentów tamtejszych uczelni

Takie wnioski płyną z analizy wyników egzaminów wstępnych na aplikacje, opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Niedawno opublikowane statystyki za zeszły rok uwzględniły strukturę przemieszczania się absolwentów 11 największych uczelni kształcących przyszłych prawników. Dane obejmują tych, którzy ukończyli studia w 2023 r. i zdecydowali się zdawać na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną lub komorniczą.

Z zestawienia wynika, że absolwenci warszawskich uczelni planują odbywać aplikację w stolicy – w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego decyduje się na to ponad 96 proc. zdających. Absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego również w zdecydowanej większości chcą pozostać na aplikacji w dotychczasowym mieście, jest ich jednak nieco mniej (odpowiednio 86 proc. i 81 proc.). Im mniejszy ośrodek, tym zjawisko migracji widać coraz wyraźniej. W Toruniu lub w Bydgoszczy (z uwagi na specyfikę lokalną oba miasta zsumowaliśmy) chce pozostać ok. 52 proc. absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z Lublinem dalszą karierę wiąże jedynie 47,5 proc. decydujących się na aplikację absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz 49 proc. absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00