Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-05-19

Spłaszczenie pod ostrzałem

Planowane zmiany w sądownictwie powszechnym mogą naruszać konstytucję oraz prawo unijne - twierdzą Rządowe Centrum Legislacji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz minister ds. UE

Dziesiątki uwag i opinii wpłynęło w trakcie prac legislacyjnych nad projektem nowego prawa o ustroju sądów powszechnych oraz przepisów je wprowadzających. W dużej mierze są to głosy krytyczne wobec zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wśród nich pojawiają się zarzuty o najcięższym kalibrze, czyli o niezgodności regulacji z ustawą zasadniczą.

Wbrew konstytucji…

O tym, że forsowane rozwiązania mogą naruszać konstytucję, pisaliśmy w DGP niemal od razu po opublikowaniu projektów, w kwietniu br. Resort sprawiedliwości proponuje likwidację sądów rejonowych i apelacyjnych. Pozostać mają sądy okręgowe, do których trafiać będą sprawy pierwszoinstancyjne, zaś w drugiej instancji orzekać mają nowo powołane sądy regionalne. To minister sprawiedliwości w drodze rozporządzenia ma decydować, który sąd powstanie, a który zostanie zniesiony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00