Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-08-11

edukacja

Paneuropejski kryzys szkolny. Brakuje nauczycieli

W Polsce braki także są coraz większe: w tym roku, jak wylicza ZNP, brakuje nawet 20 tys. nauczycieliW Polsce braki także są coraz większe: w tym roku, jak wylicza ZNP, brakuje nawet 20 tys. nauczycieli

Kryzys kadrowy w edukacji to nie tylko problem Polski. Z brakami boryka się wiele państw europejskich. We Francji nie obsadzono 4 tys. z 27 tys. stanowisk, w Czechach brakuje 6 tys. pedagogów, na Węgrzech to luka wielkości 3 tys.

Część rządów podnosi pensje, to jednak nie wystarcza, by zachęcić nauczycieli. We Francji sytuacja jest bezprecedensowa – opublikowane na początku lipca wyniki rekrutacji do szkół ujawniły głęboki kryzys: 17 proc. stanowisk nie zostało obsadzonych. Dla porównania rok wcześniej braki wynosiły ok. 5 proc. Ministerstwo Edukacji nie ukrywa, że sytuacja jest dramatyczna. Największe braki są w nauczaniu języka niemieckiego czy języków starożytnych (greki i łaciny) – sięgają 50 proc. Rok temu luka nauczycielska wynosiła 20–30 proc. Brakuje też nauczycieli przedmiotów ścisłych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00