Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-12-21

Łatwiej będzie przetworzyć odpady, a trudniej wysłać je na wysypisko

Resztki żywności da się prościej przerobić na karmę dla zwierząt, a gruz z remontu wykorzystać do budowy drogi. Te korzystne rozwiązania, ale i nowe obowiązki dla przedsiębiorców wprowadza nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Większy nacisk na wtórne wykorzystanie odpadów czy resztek powstających przy produkcji - aby jak najmniej ich trafiało na składowiska - to główna myśl, jaka przyświeca ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2151). Ale niejedyna - nowelizacja wprowadzi bowiem wiele innych istotnych zmian w systemie gospodarki odpadami zarówno przemysłowymi, jak i komunalnymi, które choć może nie są rewolucyjne, to w wielu wypadkach mogą istotnie wpłynąć na obowiązki firm. Zdecydowana większość przepisów wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r. Chociaż część z nich początkowo nie będzie zbyt uciążliwa dla przedsiębiorców, to z czasem trzeba się jednak liczyć, że te z pozoru łagodne, mające życzeniowy charakter regulacje staną się obligatoryjne. Omawiamy poniżej wybrane z nich.

Lepiej wykorzystać bio

Spod działania przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 779; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2151) wyłączono te substancje, które mogą być przeznaczone do użycia jako materiały paszowe i w skład których nie wchodzą produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz które nie zawierają tych produktów. Po zmianach resztki pochodzenia roślinnego z przemysłu rolno-spożywczego oraz żywność nieprzewidziana już do spożycia przez ludzi, ale nadająca do karmienia zwierząt, podlegać będą tylko przepisom o paszach. Wyłączenie ich spod ustawy o odpadach ma istotną konsekwencję: oznacza to w praktyce m.in., że przy przekazywaniu tego rodzaju resztek nie będzie potrzebna karta przekazania odpadu. To ma ułatwiać ich dalsze wykorzystanie. I przez to zachęcać, by nie trafiały na składowiska odpadów czy też do kompostowni (jak to się dzieje obecnie), ale aby mogły być spożytkowane jako pasze. - Nadal jednak restauracja nie będzie mogła np. czerstwiejącego chleba przekazać wprost gospodarstwu do karmienia zwierząt - zastrzega Jacek Pietrzyk ze spółki Atmoterm SA, zajmującej się doradztwem środowiskowym. I tłumaczy, że należy przekazywać go np. przedsiębiorcy, który wykona z niego chociażby chrupki czy paszowe komponenty spełniające wymogi karmienia zwierząt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00