Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2017, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.237.2017.1.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.237.2017.1.SJ

skutki podatkowe aneksu do umowy leasingu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2017 r. (data wpływu 10 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia aneksu do umowy leasingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia aneksu do umowy leasingu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług inżynieryjnych branży drogowej i związane z nimi doradztwo techniczne. W dniu 2 czerwca 2017 r. została wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej niekorzystna dla Wnioskodawcy interpretacja indywidualna o nr 0113-KDIPT2 -3.4011.42.2017.1.RR. W interpretacji zadano pytanie: Czy zawarcie aneksu do umowy leasingu samochodu osobowego (który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej) po podpisaniu cesji umowy leasingu, który to zmienia pierwotne postanowienia umowy leasingu tylko w obszarze harmonogramu wysokości opłat leasingowych spowoduje, że podstawowy okres umowy leasingu (o którym mowa w art. 23a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zostanie zachowany, a tym samym scedowana umowa leasingu będzie traktowana w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako kontynuacja dotychczasowej umowy leasingu? Na tak zadane pytanie otrzymano odpowiedź niekorzystną. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że Wnioskodawca nie ma racji. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że zawarcie aneksu do umowy leasingu po podpisaniu umowy cesji leasingu spowoduje, że podstawowy okres umowy leasingu, o którym mowa w art. 23a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostanie zachowany, a tym samym, że podatnik nie ma prawa zaliczać opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu tak jak pierwotny leasingobiorca. W związku z tym Wnioskodawca zwrócił się z prośbą do leasingodawcy banku o przywrócenie zapisów umowy leasingu samochodu w stanie jakim istniały przed podpisaniem aneksu zmieniającego harmonogram płatności. Leasingodawca bank zgodził się i na prośbę Wnioskodawcy wystawił w dniu 12 lipca 2017 r. aneks do umowy leasingu przywracający harmonogram płatności rat obowiązujący w chwili podpisywania umowy cesji leasingu. Dodatkowo do wystawionych od kwietnia do lipca 2017 faktur leasingodawca wystawił w dniu 12 lipca 2017 r. faktury korygujące do wysokości pierwotnych rat płatności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00