Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 marca 2020 r., sygn. I FSK 833/19

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 935/18 w sprawie ze skargi G. S.A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2015 r. nr IBPP2/4512-624/15/ICz w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem 27 listopada 2018 r. o sygn. I SA/Kr 935/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie ze skargi G. S.A. (dalej: "skarżąca" lub "spółka") uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 14 lipca 2015 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Sąd I instancji przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji skarżąca podała, że jest znaczącą spółką na polskim rynku internetowym. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem jej jest działalność portali internetowych i udostępnianie powierzchni w serwisach internetowych w celu realizacji usług reklamowych, a także oferowanie użytkownikom internetu płatnego dostępu do treści online. Umowa spółki przewiduje, że przedmiot działalności spółki stanowi także działalność holdingów finansowych. Natomiast spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

Spółka udzieliła kilku gwarancji na rzecz podmiotów powiązanych, wskazując przy tym konkretnie jakich gwarancji, na rzecz jakich podmiotów i w jakim okresie udzieliła. Przedmiotowe gwarancje były udzielane tylko w określonych momentach czasu i wyłącznie na rzecz podmiotów powiązanych, w związku z zaciągnięciem przez nich określonych zobowiązań. Jednocześnie od 2013 roku spółka nie udzieliła żadnych gwarancji na rzecz podmiotów powiązanych. Tym samym udzielanie gwarancji przez spółkę nie miało stałego charakteru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00