Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-02-24

Kiedy przyczyna wypowiedzenia jest konkretna?

Pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę zawartą na czas nie określony, musi podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy. Podana przyczyna musi być konkretna i zrozumiała dla pracownika.

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
W razie wniesienia przez pracownika do sądu pracy odwołania od złożonego mu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony sąd dokonuje oceny tego wypowiedzenia pod kątem zachowania przez pracodawcę warunków formalnych oraz zasadności wypowiedzenia.
Do warunków formalnych, od których zależy prawidłowość dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę, należy m.in. wskazanie przez pracodawcę w oświadczeniu woli przyczyny uzasadniającej jego decyzję (art. 30 § 4 k.p.).
Ujawnienie przyczyny wypowiedzenia
Obowiązek ujawnienia przyczyny wypowiedzenia ma umożliwić pracownikowi obronę przed postawionymi mu zarzutami, a sądowi pracy - sprawdzenie zgodności wypowiedzenia z prawem. Realizacja powyższego celu wymaga podania przyczyny w sposób konkretny, chociaż art. 30 § 4 k.p. wyraźnie tego nie przewiduje. Jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów niższych instancji utrwalił się już pogląd, według którego, Poważne znaczenie w ugruntowaniu tego stanowiska miała uchwała całej Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85, OSNC 1985/11/164), gdzie wskazano, że
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00