Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-01-18

Compliance i tajemnica przedsiębiorstwa, czyli na co pracodawcy muszą się przygotować w 2024 roku

Przede wszystkim czeka ich wdrożenie przepisów o sygnalistach, nad którymi znowu ruszyły prace. W dalszej perspektywie muszą mieć na uwadze wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń

Miniony rok wiązał się z wieloma zmianami ważnymi dla pracodawców. Nie zapowiada się, żeby w 2024 r. tempo zmian miało osłabnąć. Wymuszają je nie tylko nowe regulacje unijne, lecz także rynek, który oczekuje transparentności i konkurencyjności, oraz nowe technologie, które coraz bardziej wpływają na sposób pracy. Kierunek, w którym powinni zmierzać przedsiębiorcy, pokazuje również aktywność organów nadzoru, która w poprzednim roku była dostrzegalna chociażby w działalności prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Z jakimi wyzwaniami będą się musieli zmierzyć pracodawcy w 2024 r.? Oto wybrane obszary wymagające szczególnej uwagi.

ochrona sygnalistów

17 grudnia 2023 r. minęły dokładnie dwa lata, odkąd w Polsce powinny obowiązywać krajowe przepisy dotyczące zgłaszania naruszeń prawa. Polska jest jednym z dwóch państw członkowskich, które do dziś nie implementowały unijnej dyrektywy. Dotychczas w Sejmie były opracowywane jedynie kolejne wersje projektu ustawy, a ostatnio na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00