Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 06-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 06-05-2024
Data publikacji: 2024-01-19

Nowe zasady bhp przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym – na co pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę

Kodeks pracy reguluje problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób ogólny, odsyłając do przepisów wykonawczych dedykowanych poszczególnym branżom czy rodzajom prac. Takim zbiorem przepisów wykonawczych jest w szczególności obowiązujące od 10 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 12 września 2023 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym. Pracodawcy powinni wiedzieć, jak bezpiecznie organizować pracę przy powyższych czynnościach – zanim inspektor pracy dopatrzy się uchybień w przedmiotowym zakresie i wyda stosowne środki prawne.

Nie wszystko w Kodeksie pracy 

Podstawowym źródłem prawa pracy jest ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.), która normuje prawa i obowiązki stron stosunku pracy – w szczególności w tak kluczowej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Kodeks zawiera jednak uregulowania o charakterze absolutnie podstawowym – ponieważ nie ma możliwości, aby w sposób kompleksowy regulował wszystkie kwestie w obszarze bezpieczeństwa, w tym w poszczególnych branżach czy odnoszące się do poszczególnych rodzajów prac wymagających stosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Zasadą jest, że poszczególni ministrowie mają kompetencję wynikającą z k.p. do określania, w drodze rozporządzeń, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących określonych gałęzi pracy lub rodzajów prac. 

Przykładem takiego aktu wykonawczego, który funkcjonował przez wiele lat, jest rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym. Przywołane wyżej rozporządzenie uchylono z dniem 10 stycznia 2024 r. – zastąpiono je rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z 12 września 2023 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00