Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 08-05-2024
Data publikacji: 2024-04-24

Komputerowe stanowiska pracy po zmianach – nie wszystko jasne i czytelne jak ekran monitora

Pracodawcy organizujący pracę na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe doczekali się po ponad 20 latach modyfikacji przepisów określających wymagania bhp oraz ergonomii. Nowe przepisy wprowadziły nie tylko nowe obowiązki, ale również korzystne dla pracodawców uproszczenia. Pracodawcy powinni pamiętać, że organizacja stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe może być weryfikowana przez inspektorów PIP – praktycznie przy okazji każdej kontroli – zarówno kompleksowej, jak i problemowej. Należy zaznaczyć, że nowe przepisy nie są doskonałe – tym samym warto wiedzieć, w jaki sposób postąpić w kwestiach nieuregulowanych, tak aby zminimalizować ryzyko na wypadek ewentualnej kontroli inspektora pracy.

Specyfika pracy przed monitorem

Wykonywanie pracy przed monitorem ekranowym w obrębie komputerowego stanowiska pracy znacznie odbiega od pracy wykonywanej przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Jest rzeczą naturalną, że inny kaliber zagrożeń występuje w przypadku robotniczych prac szczególnie niebezpiecznych – przykładowo prac na wysokości, na przestrzeni otwartej w warunkach narażenia na zmienne warunki atmosferyczne – a inne zagrożenia występują w przypadku pracy biurowej. W żadnym jednak razie nie można uznać, że praca na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy jest w pełni bezpieczna i nie stwarza żadnych uciążliwości oraz nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami.

Zapamiętaj!

Praca przed monitorem ekranowym może negatywnie wpływać na kondycję narządu wzroku – dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, zmęczenie oraz znużenie. Siedząca pozycja ciała wiąże się z wyzwaniami dla narządu ruchu – układu mięśniowo-szkieletowego. Wielogodzinne wykonywanie pracy przed monitorem ekranowym może stanowić przyczynę dolegliwości pleców, barków, kręgosłupa, spłycenia oddechu oraz spowolnienia krążenia, zwłaszcza w obrębie nóg.

Gdyby przyjąć, że praca przed monitorem ekranowym nie wiąże się z żadnymi istotnymi zagrożeniami, wówczas można by uznać, iż jej organizacja może odbywać się wyłącznie na podstawie ogólnych przepisów bhp. Z uwagi na to, że zagrożenia występują i właściwa organizacja pracy oraz jej ergonomia są kluczem do ich redukcji – niezbędne stało się opracowanie dedykowanej regulacji, jaką jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973, ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2367).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00