Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 02-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 02-05-2024
Data publikacji: 2023-08-14

Zatrudnianie pracowników tymczasowych po zmianach przepisów

Wstęp

Praca tymczasowa to specyficzna forma zatrudnienia, która ma charakter okresowy. Jest to stosunek prawny pomiędzy trzema podmiotami: 

  • agencją pracy tymczasowej, 
  • pracodawcą użytkownikiem, 
  • pracownikiem tymczasowym.

Formalnym pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej. Pracownik tymczasowy może być zatrudniony przez agencję wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Pracownika tymczasowego można zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony. Agencja pracy tymczasowej może także, na podstawie umowy prawa cywilnego, kierować do wykonywania pracy tymczasowej osoby niebędące pracownikami takiej agencji. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje przepis, że w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez agencję, pracownikowi tymczasowemu przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Jedynie w przypadku części pracowników podlegających szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę zastosowanie znajdą regulacje zawarte w art. 45 Kodeksu pracy.

Agencja pracy tymczasowej kieruje pracowników tymczasowych do pracodawcy użytkownika. Jest nim pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą (w rozumieniu Kodeksu pracy) wyznaczający skierowanemu pracownikowi zadania i kontrolujący ich wykonanie. Pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy.

Pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki i korzysta z praw przysługujących pracodawcy, w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Pracodawca użytkownik zapewnia mu m.in. bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzi ewidencję czasu pracy. 

Od 26 kwietnia 2023 r. pracodawca użytkownik zobowiązany jest poinformować agencję pracy tymczasowej o przysługujących pracownikowi przerwach w pracy, zasadach dotyczących przechodzenia ze zmiany na zmianę i innych niż uzgodnione w umowie o pracę składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. 

Po zakończeniu zatrudnienia agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy. Podaje w nim informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego była wykonywana praca tymczasowa na podstawie umowy o pracę, oraz okresy wykonywania takiej pracy. Także osoba skierowana do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego otrzymuje od agencji zaświadczenie potwierdzające okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00