Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.17.2023.3.MW

Przenoszony przedmiot transakcji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa; wypłacane exit fee podlega opodatkowaniu; prawo do odliczenia z faktur dokumentujących exit fee

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek wspólny z 11 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że:

-przedmiot Transakcji 1 nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w związku z tym transfer poszczególnych składników majątku w ramach Transakcji 1 powinien podlegać opodatkowaniu VAT,

-wynagrodzenie w postaci Exit fee wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego powinno zostać opodatkowane VAT,

-Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktury/faktur dokumentującej/-ych ww. Exit fee

wpłynął 11 stycznia 2023 r.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 15 marca 2023 r. (data wpływu 15 marca 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

-ABCD Sp. z o.o.

2)Zainteresowany niebędąca stroną postępowania:

-CDEF Sp. z o.o.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)

Informacje wstępne

Wnioskodawca i Zainteresowany są czynnymi podatnikami VAT oraz polskimi rezydentami podatkowymi posiadającymi nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wobec czego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca [Nabywca – przypis Organu], Zainteresowany [Zbywca – przypis Organu] oraz podmiot X. (dalej: „Podmiot X.”) [X. – przypis Organu] są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT oraz należą do jednej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”), prowadzącej działalność m.in. w sektorze wydawniczym, medialnym oraz zajmującą się dystrybucją … .

W ramach Grupy, Podmiot X. pełni funkcję … . Przedmiotem przeważającej działalności Podmiotu X., który ujawniony został w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Przedsiębiorców (dalej: „KRS”) jest działalność związana z … .

Wnioskodawca jest spółką zależną od Podmiotu X. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy, który ujawniony został w Rejestrze Przedsiębiorców KRS jest działalność agencji reklamowych (PKD 73.11.Z).

Podmiot X. dokonywał sprzedaży prawa do kinowego czasu reklamowego m.in. na rzecz Zainteresowanego.

Zainteresowany w ramach Grupy zajmuje się tzw. działalnością brokerską w obszarze reklamy. W tym zakresie, Zainteresowany współpracował z Podmiotem X., od którego nabywał prawa do kinowego czasu reklamowego, które następnie odsprzedawał do klientów zamawiających reklamę kinową. Przedmiotem przeważającej działalności Zainteresowanego, który ujawniony został w Rejestrze Przedsiębiorców KRS jest pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji (PKD 73.12.A).

Reorganizacja

W ramach Grupy podjęto strategiczną decyzję o przeprowadzeniu reorganizacji w odniesieniu do segmentu sprzedaży czasu reklamowego w kinach należących do Podmiotu X. (dalej: „Reorganizacja”).

Reorganizacja jest umotywowana biznesowo i ma na celu osiągnięcie efektu specjalizacji i zwiększenie efektywności przez każdy zaangażowany w reorganizację podmiot (Wnioskodawcę, Zainteresowanego oraz Podmiot X.).

Reorganizacja składa się z dwóch równolegle przeprowadzanych transakcji pomiędzy:

-Wnioskodawcą, a Zainteresowanym (dalej: „Transakcja 1”), oraz

-Wnioskodawcą, a Podmiotem X. (dalej: „Transakcja 2”).

Transakcja 2 jest przedmiotem odrębnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Transakcja 1

W ramach Transakcji 1 Reorganizacja polega na przeniesieniu kompetencji w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej przez Zainteresowanego na rzecz Nabywcy (który powołany został jako spółka celowa) wraz z przejściem części pracowników Zbywcy (… pracowników z łącznej liczby … pracowników Zbywcy) oraz transferem sprzętu informatycznego (telefonów oraz komputerów). Na moment złożenia niniejszego wniosku, Transakcja 1 stanowi cykl zakończonych, rozpoczętych albo planowanych działań, pomiędzy Zbywcą a Nabywcą.

Transakcja 1 obejmuje również przeniesienie aktywa niematerialnego w postaci bazy danych klientów Zbywcy, w celu wykorzystywania tego aktywa przez Wnioskodawcę w prowadzeniu bieżącej działalności.

Po zrealizowaniu Transakcji 1, po stronie Zbywcy pozostaną wszelkie aktywa trwałe i obrotowe związane z prowadzoną przez Zbywcę działalnością gospodarczą poza aktywami wskazanymi powyżej.

W związku z przeprowadzaną Transakcją 1 może również dojść do świadczenia przez Zbywcę usług wsparcia na rzecz Wnioskodawcy dotyczących nawiązania przez Wnioskodawcę relacji z klientami Zbywcy.

Na skutek Transakcji 1 nie dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę jakichkolwiek należności i/lub zobowiązań Zbywcy.

Zbywca po przeprowadzeniu Transakcji 1 będzie nadal prowadzić działalność brokerską w zakresie reklamy radiowej na rzecz innych podmiotów.

Co do zasady, wszelkie należności Zbywcy wynikające z zawartych już kontraktów reklamowych zostaną rozliczone (zafakturowane) przed planowaną Reorganizacją, a w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę należności wynikających z umów zawartych przez Zbywcę.

Na potrzeby wypełnienia zobowiązań wynikających z kontraktów zawartych przed Reorganizacją, Strony przewidują możliwość dodatkowego wykupu czasu reklamowego przez Zbywcę na podstawie odrębnej jednorazowej umowy.

Na Wnioskodawcę nie zostaną również przeniesione żadne umowy związane z przenoszonymi w ramach Reorganizacji funkcjami. Oznacza to, że wszelkie umowy dotychczas zawarte przez Zbywcę zostaną lub zostały już rozwiązane. W szczególności po stronie Zbywcy dojdzie do rozwiązania następujących umów:

-umowa dotycząca widowni filmowej,

-umowa ze światowym liderem w dziedzinie informacji marketingowej działającym w Polsce;

-umowy reklamowe;

-umowy na produkcję i konwersję spotów reklamowych;

-umowy ubezpieczenia np. przenoszonego majątku.

Jeszcze przed złożeniem niniejszego wniosku doszło do rozwiązania za porozumieniem stron umów o pracę zawartych z … pracownikami, o których mowa powyżej oraz upływu terminów wypowiedzenia tych umów. Jednocześnie, umowy o pracę z tymi osobami zostały już zawarte przez Wnioskodawcę i pracownicy Ci na dzień złożenia niniejszego wniosku pozostają w stosunku pracy łączącym ich z Wnioskodawcą.

W związku z Reorganizacją nie dojdzie również do przeniesienia na Wnioskodawcę:

-dofinansowania Zbywcy - działalność Wnioskodawcy finansowana będzie w oparciu o jego kapitały własne, tj. kapitał zakładowy i operacyjny;

-jakichkolwiek decyzji administracyjnych, koncesji lub licencji wydanych na rzecz Zbywcy;

-jakichkolwiek rachunków bankowych Zbywcy;

-żadnych innych składników majątkowych należących do Zbywcy.

Po dokonaniu Reorganizacji zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Zbywcę nie ulegnie znaczącej zmianie. Działalność ta zostanie jedynie częściowo zredukowana o działalność brokerską w zakresie reklamy kinowej, jednakże Zbywca dalej będzie prowadzić działalność brokerską w zakresie pośrednictwa w sprzedaży reklam radiowych, co stanowi jego przeważającą działalność.

W związku z Transakcją 1 i Transakcji 2 oraz rozpoczęciem podejmowania niezbędnych dodatkowych działań (np. zawarcie umów najmu itp.), Wnioskodawca jest w procesie podejmowania dedykowanej działalności gospodarczej, którą będzie mógł prowadzić w pełnym zakresie po sfinalizowaniu tych transakcji. Wynika to z faktu, że Nabywca jest spółką celową, utworzoną celem skupienia działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej w ramach Grupy. Poszczególne kroki podjęte w ramach Transakcji 1, w tym przejście wybranych pracowników oraz nabycie części sprzętu informatycznego, stanowią jedne z wielu czynników niezbędnych do rozpoczęcia dedykowanej działalności przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo wskazać należy, że Zbywca nie wyodrębnił przenoszonych składników majątkowych na bazie statutu, regulaminu, umowy spółki lub innego podobnego dokumentu w strukturach prowadzonego przedsiębiorstwa. Ponadto, operacje gospodarcze dotyczące składników wydzielanych do Wnioskodawcy poprzez Reorganizację nie były i nie są ewidencjonowane w księgach rachunkowych Zbywcy w sposób umożliwiający przypisanie do tych składników odpowiednich przychodów kosztów oraz należności zobowiązań.

Zgodnie z ustaleniami Stron, w związku z realizacją Transakcji 1 określone zostanie (i) wynagrodzenie z tytułu transferu poszczególnych składników majątku oraz (ii) Wnioskodawca może być zobowiązany do zapłaty na rzecz Zbywcy wynagrodzenia w postaci Exit fee (dalej: „Exit fee”) płatnego jednorazowo lub w ratach za pozyskanie potencjału do generowania zysków, w związku z przejęciem funkcji i ryzyka pełnionych dotychczas przez Zainteresowanego w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej dających w przyszłości potencjał do generowania zysku po stronie Wnioskodawcy.

Sam proces Reorganizacji nie będzie mieć charakteru sztucznego, a wynika z czysto biznesowych powodów, tj. w celu zwiększenia efektywności działalności podmiotów działających w grupie kapitałowej będących bezpośrednimi stronami Reorganizacji poprzez m.in. zwiększenie ich specjalizacji.

Strony zaznaczyły że niniejszy Wniosek dotyczy wyłącznie oceny skutków podatkowych będących konsekwencją opisanej Transakcji 1. Skutki podatkowe Transakcji 2 będą przedmiotem odrębnego wniosku o interpretację prawa podatkowego, ze względu na zmianę zainteresowanych stron.

W uzupełnieniu wniosku odpowiedzieli Państwo na pytania Organu, w tym w zakresie podatku od towarów i usług, m.in. przytaczając treści z pierwotnego wniosku.

W wezwaniu zostali Państwo poproszeni o:

I.Podanie pełnej nazwy podmiotu określonego we wniosku jako „Podmiot X”.

Odpowiedź I:

Użyty we Wniosku skrót „Podmiot X.” oznacza … .

II.Wskazanie, czego dokładnie dotyczy Transakcja 2, o której mowa we wniosku. Proszę

dokładnie wyjaśnić charakter tej transakcji ze wskazaniem Podmiotów w niej uczestniczących.

Odpowiedź II:

Transakcja 2 stanowi przedmiot odrębnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jednakże z ostrożności oraz w celu łatwiejszego zrozumienia przez Organ procesu reorganizacji wskazali Państwo, że Transakcja 2 stanowi część szerszej reorganizacji. Złożone zostały dwa odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej z uwagi na to, że występują dwaj odrębni zainteresowani (więc jeden wniosek wspólny nie był możliwy). Transakcja 2 polega na przejściu na rzecz Wnioskodawcy kompetencji Działu Sprzedaży ... Podmiotu H, na który składało się … pracowników z … ogółem zatrudnionych przez Podmiot X. wraz ze sprzętem informatycznym wykorzystywanym przez Podmiot X. w zakresie tej działalności. Dział Sprzedaży ... zajmuje się sprzedażą kinowego czasu reklamowego.

Dodatkowo, Transakcja 2 obejmuje również przeniesienie aktywa niematerialnego w postaci bazy danych klientów Podmiotu X., w celu wykorzystywania tego aktywa przez Wnioskodawcę w prowadzeniu bieżącej działalności.

Wnioskodawca zawarł również z Podmiotem X. umowę najmu powierzchni biurowej, w której mieścić się będzie siedziba Wnioskodawcy, a także zawarł z innym podmiotem powiązanym dodatkową umowę najmu powierzchni biurowej w siedzibie tego podmiotu powiązanego. Wnioskodawca podpisze także z Podmiotem X. umowę dotyczącą zakupu usług działów wsparcia, tj. Księgowości, Kadr i HR, biurowych, ochrony danych osobowych, prawniczych oraz IT.

W związku z przeprowadzaną Transakcją 2 może również dojść do świadczenia przez Podmiot X. usług wsparcia na rzecz Wnioskodawcy dotyczących nawiązania przez Wnioskodawcę relacji z klientami Podmiotu X.

Po zrealizowaniu Transakcji 2, po stronie Podmiotu X. pozostaną wszelkie aktywa trwałe i obrotowe związane z prowadzoną przez Zbywcę działalnością gospodarczą poza aktywami wskazanymi powyżej.

Na skutek Transakcji 2 nie dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę jakichkolwiek należności i/lub zobowiązań Podmiotu X.

Podmiot X. po przeprowadzeniu Transakcji 2 będzie nadal prowadzić działalność jako operator sieci kin.

Na Wnioskodawcę, co do zasady, nie zostaną przeniesione żadne umowy związane z przenoszonymi w ramach Reorganizacji funkcjami. Oznacza to, że, co do zasady, wszelkie umowy dotychczas zawarte przez Podmiot X. zostaną lub zostały już rozwiązane. W szczególności po stronie Podmiotu X. doszło lub dojdzie do rozwiązania następujących umów:

-umów reklamowych;

-umowy ubezpieczenia np. przenoszonego majątku.

III.Wskazanie, kto jest „Nabywcą” o którym mowa we wniosku, tj. czy jest nim ABCD Sp. z o. o.?

Odpowiedź III:

Zgodnie z treścią stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku przez „Nabywcę” należy rozumieć ABCD sp. z o.o.

IV.Kto jest „Zbywcą” o którym mowa we wniosku, tj. czy jest nim CDEF Sp. z o.o.?

Odpowiedź IV:

Zgodnie z treścią stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku przez Zbywcę należy rozumieć CDEF Sp. z o.o.

Punkt V w wezwaniu:

1.Na podstawie jakiej czynności prawnej (na podstawie jakiej umowy?) nastąpi przeniesienie przedmiotu Transakcji 1?

Odpowiedź V.1:

Przeniesienie przedmiotu Transakcji 1 odbywać się będzie na podstawie następujących umów:

1)zawarta już została umowa, której przedmiot stanowi sprzedaż sprzętu komputerowego,

2)umowy, której istotą będzie sprzedaż praw do bazy danych klientów Zbywcy,

umowy nienazwanej, której celem jest przeniesienie na Nabywcę funkcji w zakresie działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej prowadzonej przez Zbywcę. W konsekwencji, Zbywca zobligowany był do rozwiązania umów dotyczących tej działalności (w tym umów o pracę i umów z reklamodawcami), tak aby analogiczne umowy zawarł Nabywca. Przedmiotem tej umowy będzie również świadczenie przez Zbywcę czynności wsparcia na rzecz Nabywcy w okresie około transakcyjnym mających na celu umożliwienie przeniesienia do Nabywcy wiedzy branżowej i prowadzenie w drodze zawarcia nowych umów działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej.

Ponadto, na potrzeby wypełnienia zobowiązań wynikających z kontraktów zawartych przed Reorganizacją, Strony przewidują możliwość dodatkowego wykupu czasu reklamowego przez Zbywcę na podstawie odrębnej jednorazowej umowy.

2.O jakim dokładnie cyklu zakończonych, rozpoczętych oraz planowanych działań pomiędzy Zbywcą a Nabywcą, związanych z Transakcją 1 jest mowa we wniosku? Co dokładnie jest przedmiotem tych działań?

Odpowiedź V.2:

W ramach Transakcji 1 Reorganizacja polega na przeniesieniu kompetencji w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej przez Zainteresowanego na rzecz Nabywcy (który powołany został jako spółka celowa) wraz z przejściem części pracowników Zbywcy (… pracowników z łącznej liczby … pracowników Zbywcy) oraz transferem sprzętu informatycznego (telefonów oraz komputerów). Na moment złożenia niniejszego wniosku, Transakcja 1 stanowi cykl zakończonych, rozpoczętych albo planowanych działań, pomiędzy Zbywcą a Nabywcą. Transakcja 1 obejmuje również przeniesienie aktywa niematerialnego w postaci bazy danych klientów Zbywcy, w celu wykorzystywania tego aktywa przez Wnioskodawcę w prowadzeniu bieżącej działalności. W związku z przeprowadzaną Transakcją 1 może również dojść do świadczenia przez Zbywcę usług wsparcia na rzecz Wnioskodawcy dotyczących nawiązania przez Wnioskodawcę relacji z klientami Zbywcy.

Co do zasady, wszelkie należności Zbywcy wynikające z zawartych już kontraktów reklamowych zostaną rozliczone (zafakturowane) przed planowaną Reorganizacją, a w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę należności wynikających z umów zawartych przez Zbywcę.

Na potrzeby wypełnienia zobowiązań wynikających z kontraktów zawartych przed Reorganizacją, Strony przewidują możliwość dodatkowego wykupu czasu reklamowego przez Zbywcę na podstawie odrębnej jednorazowej umowy.

Na Wnioskodawcę nie zostaną również przeniesione żadne umowy związane z przenoszonymi w ramach Reorganizacji funkcjami. Oznacza to, że wszelkie umowy dotychczas zawarte przez Zbywcę zostaną lub zostały już rozwiązane. W szczególności po stronie Zbywcy dojdzie do rozwiązania następujących umów:

-umowa dotycząca widowni filmowej,

-umowa ze światowym liderem w dziedzinie informacji marketingowej działającym w Polsce;

-umowy reklamowe;

-umowy na produkcję i konwersję spotów reklamowych;

-umowy ubezpieczenia np. przenoszonego majątku.

Jeszcze przed złożeniem niniejszego wniosku doszło do rozwiązania za porozumieniem stron umów o pracę zawartych z … pracownikami, o których mowa powyżej oraz upływu terminów wypowiedzenia tych umów. Jednocześnie, umowy o pracę z tymi osobami zostały już za warte przez Wnioskodawcę i pracownicy Ci na dzień złożenia niniejszego wniosku pozostają w stosunku pracy łączącym ich z Wnioskodawcą.

Powyższy opis stanowi cykl zakończonych, rozpoczętych oraz planowanych działań pomiędzy Zbywcą a Nabywcą, związanych z Transakcją 1.

3.Czy na dzień poprzedzający przeniesienie przedmiotu Transakcji 1 przez Zainteresowanego na Wnioskodawcę, zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do Wnioskodawcy będzie:

a.organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy? Należy dokładnie wskazać, w czym to wyodrębnienie (organizacyjne) będzie się przejawiało, czy przedmiot podlegający wydzieleniu będzie stanowił dział, oddział, wydział w strukturze organizacyjnej Spółki? Jakie czynności i dokumenty będą potwierdzać to wyodrębnienie?

Odpowiedź V.3 ppkt a:

Transakcja 1 stanowi cykl zakończonych, rozpoczętych albo planowanych działań, pomiędzy Zbywcą a Nabywcą. W konsekwencji, nie jest możliwe odniesienie się do stanu na jeden konkretny dzień poprzedzający przeniesienie przedmiotu Transakcji 1.

Zbywca nie wyodrębnił przenoszonych składników majątkowych na bazie statutu, regulaminu, umowy spółki lub innego podobnego dokumentu w strukturach prowadzonego przedsiębiorstwa.

W przedsiębiorstwie Zbywcy funkcjonowała komórka sprzedaży agencyjnej kinowej, ale takie wyodrębnienie jest odzwierciedlone wyłącznie w praktyce organizacyjnej i nie zostało ono potwierdzone w żadnym formalnym dokumencie, np. w formie uchwały, statusu itp. W konsekwencji, w przedsiębiorstwie Zbywcy nie doszło do formalnego wyodrębnienia odrębnego działu/wydziału itp., zajmującego się działalnością brokerską w obszarze reklamy kinowej.

Dodatkowo, w ramach Transakcji 1 doszło do przeniesienia jedynie … ze … pracowników Zbywcy. Transakcja 1 wiąże się również z przeniesieniem sprzętu IT ww. pracowników oraz bazy danych klientów.

Jeszcze przed złożeniem niniejszego wniosku doszło do rozwiązania za porozumieniem stron umów o pracę zawartych z … pracownikami, o których mowa powyżej oraz upływu terminów wypowiedzenia tych umów.

Jednocześnie, umowy o pracę z tymi osobami zostały już zawarte przez Wnioskodawcę i pracownicy ci na dzień złożenia niniejszego wniosku pozostają w stosunku pracy łączącym ich z Wnioskodawcą.

Mając na uwadze powyższe, należy uwypuklić, że umowy o pracę nie zostały wprost przeniesione przez Zbywcę, a Wnioskodawca musiał samodzielnie nawiązywać nowe umowy o pracę z byłymi pracownikami Zbywcy (umowy o pracę zawarte przez Zbywcę zostały rozwiązane). Jak wskazano w uzasadnieniu Wniosku, zdaniem Zainteresowanych wskazany w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego zespół przenoszonych składników majątku w ramach Transakcji 1 nie może zostać uznany za odrębną/wyodrębnioną jednostkę organizacyjną.

b)funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy? Należy dokładnie wskazać, w czym to wyodrębnienie (funkcjonalne) będzie się przejawiało, jakie okoliczności będą to potwierdzać?

Odpowiedź V.3 ppkt b:

Poszczególne kroki podjęte w ramach Transakcji 1, w tym przejście wybranych pracowników oraz nabycie części sprzętu informatycznego, stanowią jedne z wielu czynników niezbędnych do rozpoczęcia dedykowanej działalności przez Wnioskodawcę.

Przed rozpoczęciem samodzielnej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie musiał dokonać transakcji z odrębnym podmiotem gospodarczym (Transakcja 2) oraz będzie musiał zawrzeć (lub zawarł) szereg umów z kontrahentami i pracownikami, które nie są przenoszone na Wnioskodawcę w drodze Transakcji 1. Jak wskazano w uzasadnieniu Wniosku, zdaniem Zainteresowanych zespół nabywanych przez Wnioskodawcę składników majątku/elementów nie jest wystarczający dla zachowania przymiotu przedsiębiorstwa/części przedsiębiorstwa, wobec czego brak jest przesłanek potwierdzających fakt wyodrębnienia funkcjonalnego.

c)finansowo wyodrębniony, tj. czy będzie posiadać samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego?

Odpowiedź V.3 ppkt c:

W strukturze Zbywcy wyodrębniony był odrębny MPK dotyczący sprzedaży agencyjnej kinowej, w stosunku do którego możliwe było, co do zasady, przypisanie kosztów bezpośrednich oraz przychodów, ale nie były mu przypisywane inne pozycje bilansowe (zobowiązania, należności itp.).

Ponadto w ramach Transakcji 1 nie dojdzie do przeniesienia źródeł finansowania, a także co istotne należności i/lub zobowiązań powstałych do dnia jej finalizacji u Zbywcy.

Na skutek Transakcji 1 nie dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę jakichkolwiek należności i/lub zobowiązań Zbywcy.

Co do zasady, wszelkie należności Zbywcy wynikające z zawartych już kontraktów reklamowych zostaną rozliczone (zafakturowane) przed planowaną Reorganizacją, a w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę należności wynikających z umów zawartych przez Zbywcę.

W związku z Reorganizacją nie dojdzie również do przeniesienia na Wnioskodawcę:

-dofinansowania Zbywcy - działalność Wnioskodawcy finansowana będzie w oparciu o jego kapitały własne, tj. kapitał zakładowy i operacyjny;

-jakichkolwiek decyzji administracyjnych, koncesji lub licencji wydanych na rzecz Zbywcy;

-jakichkolwiek rachunków bankowych Zbywcy;

-żadnych innych składników majątkowych należących do Zbywcy.

Transakcja 1 nie obejmie jednego z elementów definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. zobowiązań, wymienionego wprost w ustawie o VAT, co w konsekwencji - w ocenie Stron - potwierdza brak spełnienia przesłanki wyodrębnienia finansowego.

d)zdolny do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy i nie będzie wymagał zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych lub podjęcia dodatkowych działań przez Nabywcę?

Odpowiedź V.3 ppkt d:

W związku z przeprowadzaną Transakcją 1 może również dojść do świadczenia przez Zbywcę usług wsparcia na rzecz Wnioskodawcy dotyczących nawiązania przez Wnioskodawcę relacji z klientami Zbywcy.

Na Wnioskodawcę nie zostaną również przeniesione żadne umowy związane z przenoszonymi w ramach Reorganizacji funkcjami. Oznacza to, że wszelkie umowy dotychczas zawarte przez Zbywcę zostaną lub zostały już rozwiązane. W szczególności po stronie Zbywcy dojdzie do rozwiązania następujących umów:

-umowa dotycząca widowni filmowej,

-umowa ze światowym liderem w dziedzinie informacji marketingowej działającym w Polsce;

-umowy reklamowe;

-umowy na produkcję i konwersję spotów reklamowych;

-umowy ubezpieczenia np. przenoszonego majątku.

Jeszcze przed złożeniem niniejszego wniosku doszło do rozwiązania za porozumieniem stron umów o pracę zawartych z … pracownikami, o których mowa powyżej oraz upływu terminów wypowiedzenia tych umów. Jednocześnie, umowy o pracę z tymi osobami zostały już zawarte przez Wnioskodawcę i pracownicy Ci na dzień złożenia niniejszego wniosku pozostają w stosunku pracy łączącym ich z Wnioskodawcą.

W związku z Transakcją 1 i Transakcji 2 oraz rozpoczęciem podejmowania niezbędnych dodatkowych działań (np. zawarcie umów najmu itp.), Wnioskodawca jest w procesie podejmowania dedykowanej działalności gospodarczej, którą będzie mógł prowadzić w pełnym zakresie po sfinalizowaniu tych transakcji. Wynika to z faktu, że Nabywca jest spółką celową, utworzoną celem skupienia działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej w ramach Grupy. Poszczególne kroki podjęte w ramach Transakcji 1, w tym przejście wybranych pracowników oraz nabycie części sprzętu informatycznego, stanowią jedne z wielu czynników niezbędnych do rozpoczęcia dedykowanej działalności przez Wnioskodawcę.

Nie można uznać, że nabyte przez Wnioskodawcę składniki majątku/zasoby w ramach Transakcji 1 będą przejawiać zdolność do samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych już od dnia finalizacji Transakcji 1.

4.Jakie rodzajowo składniki materialne i niematerialne zostaną, w ramach Transakcji 1, przeniesione na Wnioskodawcę (Nabywcę)?

Odpowiedź V.4:

W ramach Transakcji 1 dojdzie do przeniesienia bezpośrednio ze Zbywcy na Nabywcę następujących składników materialnych oraz niematerialnych:

-sprzętu informatycznego oraz

-bazy danych klientów.

Wnioskodawca uwypukla, że wszelkie pozostałe składniki materialne i niematerialne nie zostaną przeniesione z majątku Zbywcy do majątku Nabywcy. Tytułem przykładu w ramach procesu Transakcji może dojść do rozwiązania pewnych umów, które przestaną być użyteczne dla Zbywcy, jednakże Wnioskodawca w przypadku ewentualnej chęci lub konieczności zawarcia podobnych umów w ramach swojego majątku będzie zawiązywał nowe umowy. Oznacza to, że w ramach Transakcji 1 nie dojdzie do przeniesienia jakichkolwiek innych aniżeli wymienionych powyżej składników materialnych i niematerialnych ze Zbywcy na Nabywcę.

W ramach Transakcji 1 Reorganizacja polega na przeniesieniu kompetencji w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej przez Zainteresowanego na rzecz Nabywcy (który powołany został jako spółka celowa) wraz z przejściem części pracowników Zbywcy (… pracowników z łącznej liczby … pracowników Zbywcy) oraz transferem sprzętu informatycznego (telefonów oraz komputerów). Na moment złożenia niniejszego wniosku, Transakcja 1 stanowi cykl zakończonych, rozpoczętych albo planowanych działań, pomiędzy Zbywcą a Nabywcą.

Transakcja 1 obejmuje również przeniesienie aktywa niematerialnego w postaci bazy danych klientów Zbywcy, w celu wykorzystywania tego aktywa przez Wnioskodawcę w prowadzeniu bieżącej działalności.

Po zrealizowaniu Transakcji 1, po stronie Zbywcy pozostaną wszelkie aktywa trwałe i obrotowe związane z prowadzoną przez Zbywcę działalnością gospodarczą poza aktywami wskazanymi powyżej.

W związku z przeprowadzaną Transakcją 1 może również dojść do świadczenia przez Zbywcę usług wsparcia na rzecz Wnioskodawcy dotyczących nawiązania przez Wnioskodawcę relacji z klientami Zbywcy.

Na skutek Transakcji 1 nie dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę jakichkolwiek należności i/lub zobowiązań Zbywcy.

Zbywca po przeprowadzeniu Transakcji 1 będzie nadal prowadzić działalność brokerską w zakresie reklamy radiowej na rzecz innych podmiotów.

Co do zasady, wszelkie należności Zbywcy wynikające z zawartych już kontraktów reklamowych zostaną rozliczone (zafakturowane) przed planowaną Reorganizacją, a w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę należności wynikających z umów zawartych przez Zbywcę.

Na potrzeby wypełnienia zobowiązań wynikających z kontraktów zawartych przed Reorganizacją, Strony przewidują możliwość dodatkowego wykupu czasu reklamowego przez Zbywcę na podstawie odrębnej jednorazowej umowy.

Na Wnioskodawcę nie zostaną również przeniesione żadne umowy związane z przenoszonymi w ramach Reorganizacji funkcjami. Oznacza to, że wszelkie umowy dotychczas zawarte przez Zbywcę zostaną lub zostały już rozwiązane. W szczególności po stronie Zbywcy dojdzie do rozwiązania następujących umów:

-umowa dotycząca widowni filmowej,

-umowa ze światowym liderem w dziedzinie informacji marketingowej działającym w Polsce;

-umowy reklamowe;

-umowy na produkcję i konwersję spotów reklamowych;

-umowy ubezpieczenia np. przenoszonego majątku.

Jeszcze przed złożeniem niniejszego wniosku doszło do rozwiązania za porozumieniem stron umów o pracę zawartych z … pracownikami, o których mowa powyżej oraz upływu terminów wypowiedzenia tych umów. Jednocześnie, umowy o pracę z tymi osobami zostały już zawarte przez Wnioskodawcę i pracownicy ci na dzień złożenia niniejszego wniosku pozostają w stosunku pracy łączącym ich z Wnioskodawcą.

W związku z Reorganizacją nie dojdzie również do przeniesienia na Wnioskodawcę:

-dofinansowania Zbywcy - działalność Wnioskodawcy finansowana będzie w oparciu o jego kapitały własne, tj. kapitał zakładowy i operacyjny;

-jakichkolwiek decyzji administracyjnych, koncesji lub licencji wydanych na rzecz Zbywcy;

-jakichkolwiek rachunków bankowych Zbywcy;

-żadnych innych składników majątkowych należących do Zbywcy.

5.Czy będący przedmiotem wydzielenia do spółki Wnioskodawcy, zespół składników na moment przeniesienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (Nabywcy)?

Odpowiedź V.5:

W związku z Transakcją 1 i Transakcji 2 oraz rozpoczęciem podejmowania niezbędnych dodatkowych działań (np. zawarcie umów najmu itp.), Wnioskodawca jest w procesie podejmowania dedykowanej działalności gospodarczej, którą będzie mógł prowadzić w pełnym zakresie po sfinalizowaniu tych transakcji. Wynika to z faktu, że Nabywca jest spółką celową, utworzoną celem skupienia działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej w ramach Grupy. Poszczególne kroki podjęte w ramach Transakcji 1, w tym przejście wybranych pracowników oraz nabycie części sprzętu informatycznego, stanowią jedne z wielu czynników niezbędnych do rozpoczęcia dedykowanej działalności przez Wnioskodawcę.

Podsumowując, jak powyżej, jak wskazano w uzasadnieniu Wniosku, nie można uznać, że nabyte przez Wnioskodawcę składniki majątku/zasoby w ramach Transakcji 1 będą przejawiać zdolność do samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych już od dnia finalizacji Transakcji 1.

Punkt VII w wezwaniu:

1.Jakie skutki podatkowe chciałby wywieść Wnioskodawca z faktu, że opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych nie stanowi/stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)?

Odpowiedź VII.1:

Wnioskodawca wyjaśnia, iż skutkiem podatkowym uznania, że opisany we Wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT (który chciałby wywieść) jest konieczność opodatkowania VAT Transakcji 1 przez Zbywcę zgodnie z naturą przenoszonych świadczeń, tj. opodatkowania VAT transferu poszczególnych składników majątku według właściwych dla nich stawek VAT.

2.Do jakich czynności będzie zobowiązany Zbywca w zamian za wynagrodzenie w postaci Exit fee, które może otrzymać od Nabywcy? (prosimy o wskazanie świadczeń - w tym powstrzymywanie się przed wykonywaniem określonych działań - do wykonania których zobligowany jest Zbywca, warunkujących wypłatę wynagrodzenia w postaci Exit fee przez Nabywcę).

Odpowiedź VII.2:

Wnioskodawca wskazuje, iż Nabywca może być zobowiązany do zapłaty na rzecz Zbywcy Exit fee za pozyskanie potencjału do generowania zysków, w związku z przejęciem funkcji i ryzyka pełnionych dotychczas przez Zbywcę w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej, w tym także za działania doradcze Zbywcy i wsparcie okołotransakcyjne, np. pomoc w nawiązaniu kontaktów z klientami. Jednocześnie, w umowie dotyczącej sprzedaży bazy danych klientów określona zostanie klauzula wskazująca, iż w/w baza po dokonaniu sprzedaży nie będzie mogła być wykorzystywana przez Zbywcę ani na własne potrzebny, ani na potrzeby podmiotów trzecich. Tym samym, w zamian za wynagrodzenie w postaci Exit fee, Zbywca - w ramach reorganizacji Grupy - (i) wyrazi zgodę na przeniesienie realizowanej działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej na Wnioskodawcę.

3.Czy świadczenia za które Nabywca zapłaci na rzecz Zbywcy wynagrodzenie w postaci Exit fee będą wykorzystywane przez Nabywcę wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług?

Odpowiedź VII.3:

Wnioskodawca wskazuje, że świadczenia, za które Nabywca zapłaci na rzecz Zbywcy wynagrodzenie w postaci Exit fee będą wykorzystywane przez Nabywcę do prowadzenia działalności gospodarczej, a więc wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT.

Pytania w zakresie podatku VAT (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy w świetle opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, przeniesienie przedmiotu Transakcji 1 przez Zainteresowanego na Wnioskodawcę nie będzie stanowiło zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym transfer poszczególnych składników majątku w ramach Transakcji 1 powinien zostać opodatkowany VAT według właściwych dla nich stawek VAT?

2.Czy Exit fee uiszczone przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego będzie podlegało opodatkowaniu VAT jako wynagrodzenie za usługę rozumianą jako powstrzymanie się przez Zbywcę od wykonywania określonego rodzaju działalności i przekazanie związanego z nią potencjału do generowania zysków na rzecz Nabywcy?

3.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktury/faktur dokumentującej/-ych wynagrodzenie w postaci Exit fee?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie podatku VAT (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Zdaniem Zainteresowanych, przeniesienie przedmiotu Transakcji 1 przez Zainteresowanego na Wnioskodawcę (tj. przeniesienie kompetencji w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej w tym poprzez przeniesienie pracowników wraz ze sprzętem informatycznym oraz bazy klientów) nie będzie stanowiło zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym transfer poszczególnych składników majątku w ramach Transakcji 1 powinien podlegać opodatkowaniu VAT według właściwych dla nich stawek VAT.

2.Zdaniem Zainteresowanych, uznać należy, że Exit fee wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego powinno zostać opodatkowane VAT jako wynagrodzenie za usługę powstrzymania się przez Zbywcę od wykonywania określonego rodzaju działalności i przekazania związanego z nią potencjału do generowania zysków na rzecz Nabywcy.

Wnioskodawca wskazuje w uzupełnieniu wniosku - że w jego ocenie - świadczenie to powinno zostać uznane za działanie polegające na powstrzymaniu się od dokonania określonego rodzaju czynności, tj. Zbywca zaniecha działań polegających na wykonywaniu funkcji brokerskiej w zakresie reklamy kinowej, nie będzie również miał możliwości korzystania z bazy klientów przekazanej Nabywcy - co spełnia szeroką definicję „świadczenia usług” z perspektywy VAT oraz udzieli Nabywcy wsparcia okołotransakcyjnego.

3.Zdaniem Zainteresowanych, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktury/faktur dokumentującej/ych wynagrodzenie w postaci Exit fee.

Ad 1.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz art. 4a pkt 4 ustawy o CIT zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym, dla stwierdzenia, iż określony zespół składników majątku może być traktowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa musi on - w szczególności - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Powyższe wyrażone zostało także w Objaśnieniach podatkowych z 11 grudnia 2018 r. dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych (dalej: „Objaśnienia”). Zgodnie z ww. Objaśnieniami „przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT uwzględnić należy następujące okoliczności:

1)zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2)faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub ZCP.

W omawianym stanie faktycznym, przedmiotem Transakcji 1 jest przede wszystkim przeniesienie kompetencji w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej od Zbywcy do Nabywcy, w tym poprzez przeniesienie pracowników wraz ze sprzętem informatycznym oraz bazy klientów. Niemniej jednak, należy zauważyć, że prowadzenie przez Wnioskodawcę własnej działalności w omawianym (pełnym) zakresie rozpocznie się w określonym horyzoncie czasowym od momentu realizacji Transakcji 1, a nie wraz z jej finalizacją i wymagać będzie od niego podjęcia szeregu dodatkowych czynności/aktywności. Zaplanowany sposób przeprowadzenia całości procesu zmierzającego w efekcie końcowym do rozpoczęcia prowadzenia samodzielnej działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej przez Wnioskodawcę będzie tym samym musiał zostać wsparty określonymi działaniami, mającymi na celu utworzenie docelowej struktury organizacyjnej umożliwiającej faktyczne funkcjonowanie Wnioskodawcy jako przedsiębiorstwa brokerskiego, które to działania zostaną podjęte przez Nabywcę już po dokonaniu Transakcji 1 lub równolegle wraz z Transakcją 1 (tu: Transakcja 2). Podkreślenia wymaga, że przeniesienia dokonane w ramach Transakcji 1 będą jedynie jednym z kilku stopni tworzenia substancji biznesowej, które dopiero wraz z elementami Transakcji 2 i samodzielnym rozszerzeniem działalności przez Wnioskodawcę, spełni wszystkie warunki niezbędne do prowadzenie przedsiębiorstwa.

Co istotne, na Nabywcę nie zostaną przetransferowane jakiekolwiek umowy zawarte przez Zbywcę z kontrahentami, wobec czego Wnioskodawca, chcąc realizować działalność gospodarczą będzie zobowiązany podjąć działania zmierzające do zawarcia umów z już jej bezpośrednimi kontrahentami. Na Nabywcę w ramach Transakcji 1 nie zostaną również przeniesione umowy z pracownikami Zbywcy. W związku z powyższym, Nabywca podpisał własne umowy z osobami, będącymi dotychczas pracownikami Zbywcy.

Co równie istotne, mimo, iż w ramach Transakcji 1 doszło do przejęcia pracowników Zbywcy z działu związanego z działalnością brokerską w zakresie reklamy kinowej, to ich transfer nie jest wystarczającą okolicznością do rozpoczęcia prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę. O powyższym świadczy chociażby konieczność zawarcia przez Wnioskodawcę szeregu dodatkowych umów, w tym w zakresie świadczenia usług działów wsparcia tj. Księgowości, Kadr, i HR, biurowych, ochrony danych osobowych, prawniczych oraz IT od Podmiotu X. oraz wszelkich pozostałych umów, które wygasną/zostaną rozwiązane (jak m.in. umowy ubezpieczeniowe dotyczące przenoszonego majątku, umowy na produkcję i konwersję spotów reklamowych).

Wobec powyższego, w ocenie Zainteresowanych należy uznać, że jedna z ww. przesłanek warunkująca uznanie danego transferu aktywów materialnych i/lub niematerialnych jako ZCP, tj. faktyczna możliwość kontynuowania działalności Zbywcy przez Nabywcę nie może zostać uznana za spełnioną w oparciu o opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym - składniki będące przedmiotem Transakcji 1.

W rezultacie - zdaniem Stron - nie można uznać, że nabyte przez Wnioskodawcę składniki majątku/zasoby w ramach Transakcji 1 będą przejawiać zdolność do samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych już od dnia finalizacji Transakcji 1. Innymi słowy, przeprowadzenie konkretnych zadań gospodarczych nie będzie możliwe z wykorzystaniem wyłącznie tego określonego zespołu składników majątku/zasobów, lecz dopiero (i) po uzupełnieniu dostrzeżonych braków w zakresie zasobów po stronie Nabywcy czy też (ii) po połączeniu nowo nabytych od Zbywcy elementów z istniejącym przedsiębiorstwem Wnioskodawcy. Transakcja 1 umożliwi Nabywcy rozpoczęcie działalności w zakresie w jakim była ona częściowo prowadzona w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy, ale wyłącznie na podstawie pewnej wydzielonej/określonej części składników, które po Transakcji 1 należało będzie zorganizować/wspomóc poprzez dodatkowe czynności, aby mogły przynosić oczekiwane efekty biznesowe.

Zainteresowani chcą także zauważyć, że bazując na ugruntowanym podejściu organów podatkowych i sądów administracyjnych, ocena wydzielanego zespołu składników majątkowych pod kątem uznania go za ZCP powinna być dokonywana pod kątem wydzielenia na trzech płaszczyznach (np. wyrok NSA z 28 stycznia 2019 r., sygn. akt. I FSK 293/17):

- wydzielenia organizacyjnego, rozumianego jako wyodrębnienie na płaszczyźnie zarządzania i organizacji przedsiębiorstwa zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- wydzielenia finansowego, rozumianego jako prowadzenie ewidencji księgowej umożliwiającej wyodrębnienie wszelkich aktywów i zobowiązań związanych z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz alokowanie kosztów i przychodów wynikających z działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

- wydzielenia funkcjonalnego, rozumianego jako realizowane przez wyodrębniony zespół składników określonych zadań gospodarczych, w sposób odrębny i niezależny od pozostałej działalności przedsiębiorstwa; wyodrębnione składniki przedsiębiorstwa stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą być zorganizowane w taki sposób, aby potencjalnie umożliwiały samodzielne prowadzenie działalności jako niezależne przedsiębiorstwo.

Wobec powyżej wskazanych obszarów, w ocenie Stron przeniesienie aktywów związanych z działalnością brokerską w zakresie reklamy kinowej ze Zbywcy do Nabywcy nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że w ramach podmiotu istnieje określona struktura organizacyjna, a składniki majątkowe nie są zbiorem luźnych, niepowiązanych ze sobą elementów. O wydzieleniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną od całości przedsiębiorstwa jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa jak m.in.: dział, wydział, oddział itp. Powyższe - zasadniczo - powinno mieć swoją podstawę w wewnętrznym akcie prawnym przedsiębiorstwa takim jak statut, regulamin czy inny akt o tożsamym charakterze (por. m.in. interpretacja indywidualna z 7 grudnia 2017 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB3-2.4012.497.2017.2.ASZ).

W ramach Transakcji 1 doszło do przeniesienia jedynie … ze … pracowników Zbywcy. Transakcja 1 wiążę się również z przeniesieniem sprzętu IT w/w pracowników (telefony i komputery) oraz bazy danych klientów. W ocenie Zainteresowanych nie sposób uznać, że w/w aktywa stanowią organizacyjnie wyodrębniony element w strukturze Zbywcy. Przenoszone składniki majątku dotyczą wyłącznie pewnego obszaru aktywności Zbywcy - działalności brokerskiej i na moment dokonywania Transakcji 1 same w sobie nie będą wystarczające dla przesądzenia, że przedmiotem Transakcji 1 realizowanej pomiędzy Stronami będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Czynności, które Wnioskodawca musi podjąć celem włączenia przenoszonych składników majątku do własnego przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim konieczność zawarcia samodzielnych umów z kontrahentami - w ocenie Zainteresowanych - wskazuje, że transferowane elementy stanowią swoistego rodzaju zasoby potrzebne do realizacji czynności brokerskich, a nie wyszczególniony zespół składników spełniający cechy wyodrębnienia. Wskazać należy, że Zbywca nie wyodrębnił przenoszonych składników majątkowych na bazie statutu, regulaminu, umowy spółki lub innego podobnego dokumentu w strukturach prowadzonego przedsiębiorstwa. Co również istotne, po zrealizowaniu Transakcji 1, po stronie Zainteresowanego pozostaną wszelkie aktywa trwałe i obrotowe związane z prowadzoną przez Zbywcę działalnością gospodarczą poza wskazanymi powyżej, a Zbywca po przeprowadzeniu Transakcji 1 będzie nadal prowadzić działalność brokerską w zakresie reklamy radiowej na rzecz innych podmiotów.

Wobec powyższego, zdaniem Zainteresowanych, wskazany w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego zespół przenoszonych składników majątku w ramach Transakcji 1 nie może zostać uznany za odrębną/wyodrębnioną jednostkę organizacyjną.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe powinno być rozumiane jako odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiająca przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (np. interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 13 listopada 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.695.2018.1.MC, interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 30 października 2018 r., sygn. 0114-KDIP4.4012.477.2018.1.EK, interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 14 marca 2017 r., sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.10.2017.2.KB).

Jak wskazane zostało w opisie stanu faktycznego zdarzenia przyszłego, Zbywca nie prowadzi dla przenoszonych składników majątku dedykowanej ewidencji zdarzeń gospodarczych umożliwiającej przyporządkowanie do nich wyszczególnionych danych rachunkowych. Wobec powyższego, podkreślić należy, że operacje gospodarcze dotyczące składników wydzielonych lub wydzielanych do Wnioskodawcy nie były i nie są ewidencjonowane w księgach rachunkowych Zbywcy w sposób umożliwiający przypisanie do tych składników odpowiednich przychodów/kosztów oraz należności/zobowiązań.

Co więcej, w ramach Transakcji 1 nie dojdzie do przeniesienia źródeł finansowania, a także co istotne należności i/lub zobowiązań powstałych do dnia jej finalizacji u Zbywcy. Tym samym, Transakcja 1 nie obejmie jednego z elementów definicji ZCP, tj. zobowiązań, wymienionego wprost w ustawie o VAT / ustawie o CIT, co w konsekwencji - w ocenie Stron - potwierdza brak spełnienia przesłanki wyodrębnienia finansowego.

Powyższe potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 stycznia 2015 r. sygn. IPPB1/415-1127/14-5/MT, w której organ podatkowy wskazał, że: „Konsekwencją finansowego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do niej wszelkich zobowiązań związanych z jej działalnością. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione wszystkie zobowiązania wcześniej jej przypisane (...) Wyłączenie więc z przedmiotu aportu istotnych elementów zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w tym zobowiązań, powoduje, że czynność tą należy uznać za zbycie sumy składników majątkowych i niemajątkowych, a nie zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być zdolna do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, co do których prowadzenia została wydzielona. Dla przykładu w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.162.2020.3.MAZ organ podatkowy uznał, że „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym”.

Zdaniem Zainteresowanych, zespół nabywanych przez Wnioskodawcę składników majątku/elementów nie jest wystarczający dla zachowania przymiotu przedsiębiorstwa/części przedsiębiorstwa, wobec czego brak jest przesłanek potwierdzających fakt wyodrębnienia funkcjonalnego. Podkreślić należy, iż elementy Transakcji 1 nie stanowią struktury, która umożliwi Nabywcy podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej - w szczególności podkreślić tutaj należy (i) konieczność zawarcia wszelkich umów z kontrahentami i pracownikami oraz (ii) konieczność przeprowadzenia Transakcji 2 z innym, aniżeli Zbywca podmiotem - Podmiotem X., co również wskazuje (również z perspektywy Zbywcy i Podmiotu X.), że nabywane składniki majątku nie spełniają cech samodzielnego, jednego podmiotu funkcjonującego w obrocie gospodarczym.

Tym samym, dla podjęcia działań przez Wnioskodawcę w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej konieczne będzie zaangażowanie przez Nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem Transakcji 1 oraz podjęcie dodatkowych działań.

Całość powyższych rozważań w ocenie Zainteresowanych dowodzi, że w przypadku Transakcji 1 nie dojdzie do łącznego spełnienia przesłanek/warunków uznania danej transakcji za sprzedaż/nabycie ZCP - nabywane składniki/zasoby nie charakteryzują się odrębnością organizacyjną, funkcjonalną ani finansową.

Powyższa ocena Zainteresowanych co do braku wystąpienia w opisywanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym ZCP znajduje również potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 marca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.524.2019.2.BD, w której to organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że transakcja na mocy której spółka przenosi na nabywcę (i) sprzęt informatyczny (m.in. komputery stacjonarne oraz mobilne, serwery, infrastrukturę peryferyjną - np. drukarki, monitory) i wyposażenie biura (szafy, regały, biurka itp.), (ii) niektóre umowy związane ze świadczeniem usług wsparcia (np. licencyjne) oraz (iii) pracowników (przejście części zakładu pracy), które to aktywa związane były ze świadczonymi przez zbywcę usługami wsparcia - nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa albo ZCP.

Zdaniem Stron, warto także przywołać interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.228.2021.3.ANK, w której to organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że przeniesienie części działalności z jednego podmiotu do drugiego w sposób płynny, tj. poprzez wygaszanie działalności w jednym podmiocie i jednoczesne jej rozszerzanie w drugim, w ramach którego dojdzie do transferu pracowników, kontaktów oraz portfeli klientów (przy jednoczesnym dalszym prowadzeniu działalności przez zbywcę), nie stanowi przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT (a więc również - zdaniem Zainteresowanych - analogicznie nie stanowi przeniesienia ZCP w świetle ustawy o VAT).

Reasumując, zdaniem Zainteresowanych należy uznać, że transakcja przeniesienia przedmiotu Transakcji 1 (tj. przeniesienie kompetencji w obszarze działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej w tym poprzez przeniesienie pracowników wraz ze sprzętem informatycznym oraz bazy klientów) nie będzie stanowiła zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W związku z czym (i) transfer poszczególnych składników majątku w ramach Transakcji 1 powinien podlegać opodatkowaniu VAT według właściwych dla nich stawek VAT.

Ad 2.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT świadczenie usług (...) to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z powyższego, świadczenie usług na gruncie VAT ma szerokie znaczenie. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy bowiem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie).

W celu dokładniejszego zobrazowania, co należy rozumieć przez „świadczenie usług” należy odwołać się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”). I tak:

-w ramach danego stosunku prawnego muszą istnieć co najmniej dwa podmioty, z których jeden będzie świadczył usługi, drugi zaś będzie ich konsumentem (przesłanka ta wynika przykładowo z wyroku TSUE z 29 lutego 1996 r. w sprawie C-215/94 Jurgen Mohr przeciwko Finanzamt Bad Segeberg);

-stosunek prawny łączący usługodawcę i usługobiorcę opiera się na zasadzie wzajemności (przykładowo wyrok TSUE z 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden);

-pomiędzy daną usługą a otrzymanym w zamian za jej wykonanie wynagrodzeniem istnieje bezpośredni i czytelny związek (przykładowo wyrok TSUE z 5 lutego 1981 r. w sprawie C- 154/80 Staatssecretaris van Financien przeciwko Association cooperative „Cooperatieve Aardappelenbewaarplaats GA”).

W świetle przytoczonych wyroków TSUE można wywnioskować, iż daną czynność uznaje się za odpłatne świadczenie usług (w tym powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie danej czynności) na gruncie VAT, gdy są spełnione następujące warunki:

-istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;

-wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;

-istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie nabywcy;

-odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem;

-istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Przekładając powyższe na przestawione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym okoliczności sprawy wskazać należy, że:

-w ramach restrukturyzacji Grupy, dojdzie do nawiązania stosunku zobowiązaniowego między Zainteresowanym a Wnioskodawcą, w ramach którego Zainteresowany de facto wyrazi zgodę na przeniesienie realizowanej działalności brokerskiej w zakresie reklamy kinowej na Wnioskodawcę, co powinno zostać uznane za działanie polegające na powstrzymaniu się od dokonania określonego rodzaju czynności (zaniechanie działań przez Zbywcę w wykonywaniu funkcji brokerskiej w zakresie reklamy kinowej)/tolerowanie określonych stanów rzeczy, które zawiera się w pojęciu usługi;

-za powyższe zobowiązanie, Zainteresowanemu należne będzie wynagrodzenie w postaci Exit fee, które będzie miało bezpośredni i ścisły związek ze zobowiązaniem Zainteresowanego;

-Wnioskodawca będzie beneficjentem powyższego świadczenia, tj. przejmie on pewne wartości biznesowe w postaci potencjału do generowania zysków w obszarze reklamy kinowej.

Tym samym, w ocenie Zainteresowanych uznać należy, że Exit fee wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego powinno zostać opodatkowane VAT jako wynagrodzenie za usługę powstrzymania się od wykonywania określonego rodzaju działalności przez Zbywcę i przekazania związanego z nią potencjału do generowania zysków na rzecz Nabywcy.

Powyższe potwierdza m.in.:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.265.2021.3.MAZ, w której stwierdzono iż: „Przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazuje zatem, że przeniesienie/przejęcie potencjału do generowania zysku nosi znamiona przeniesienia na Zainteresowanego praw do wartości niematerialnych, jak również zobowiązania Spółki do powstrzymania się od dokonania czynności. Wnioskodawca z jednej strony będzie wspierał Zainteresowanego w rozwijaniu działalności polegającej na handlu energią elektryczną, a równocześnie będzie rezygnował stopniowo z uczestnictwa w obrocie energią. Funkcje i ryzyka związane z tym obrotem będzie przejmował Zainteresowany. W tym wypadku odpłatnością będzie opłata rekompensacyjna na rzecz Spółki, za przejęcie potencjału do generowania zysku, która to czynność będzie stanowiła świadczenie usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy”,

- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.431.2018.1 .TKU, w której wskazano: „Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że w wyniku zmiany modelu biznesowego, Spółka Komandytowa przejmie rolę Spółki w realizacji Funkcji Dystrybucyjnej i będzie bezpośrednim beneficjentem świadczonej przez Spółkę usługi polegającej na powstrzymaniu się od działalności dystrybucyjnej przez Spółkę i z tytułu tego świadczenia będzie zobowiązana do zapłaty Exit fee na rzecz Spółki. Exit fee zostało udokumentowane odpowiednią fakturą wystawioną przez Spółkę. Tym samym w przedmiotowej sprawie spełnione będą wszystkie warunki do uznania czynności wykonywanej przez Spółkę za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Ponadto istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem a otrzymanym Wynagrodzeniem, gdyż kwota Exit fee, w zamian za możliwość generowania zysków przez Spółkę Komandytową stanowi wynagrodzenie za tę usługę (tj. usługę zaniechania działań przez Spółkę w wykonywaniu Funkcji Dystrybucyjnej) i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.

Ad 3.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na podstawie powyższe można stwierdzić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje więc, jeśli zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik VAT oraz gdy nabyte towary i usługi, od których naliczony został podatek są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności gospodarczej.

Jednocześnie, zauważyć należy, że w VAT obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej. Co również istotne, ustawodawca nie uzależnia faktu prowadzenia działalności gospodarcza od jej rezultatu. Oznacza to, że ma ona miejsce nawet wówczas, gdy nie przyniosła żadnych widocznych efektów finansowych (np. bezpośrednio w momencie zakupu). W szczególności pozwala to na uznanie, że prowadzenie działalności gospodarczej obejmuje także podjęcie czynności przygotowawczych do jej faktycznego uruchomienia (rozpoczęcia), więc tak jak będzie to miało miejsce w przypadku Wnioskodawcy.

Wskazane normy prawne wyrażają jedną z podstawowych konstrukcyjnych zasad w VAT, tj. zasadę neutralności, w następstwie której VAT nie powinien obciążać tych podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, albowiem ciężarem „ogólnego podatku konsumpcyjnego” powinien być obciążony ostateczny beneficjent, czyli konsument jako odbiorca towaru lub usługi na ostatnim etapie obrotu gospodarczego. Ponadto, zaznaczyć należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W analizowanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca jako czynny podatnik VAT wykorzysta nabyty potencjał do generowania zysku w prowadzonej działalności gospodarczej (i jej rozwoju). Tym samym, w ocenie Zainteresowanych stwierdzić należy, że spełnione zostaną podstawowe warunki uprawniające Wnioskodawcę do odliczenia VAT naliczonego, gdyż wydatek poniesiony na wypłatę Exit fee na rzecz Zainteresowanego będzie związany - jak wskazane zostało wyżej - z jego działalnością gospodarczą. Co również istotne, w analizowanej sytuacji nie będzie spełniona żadna z przesłanek wskazanych w art. 88 ustawy o VAT, ograniczająca prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury/faktur dokumentującej/-ych wynagrodzenie w postaci Exit fee.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, w zakresie podatku od towarów i usług (pytania nr 1-3) – jestprawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Odnosząc się do powołanych przez Zainteresowanych interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W zakresie podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

ABCD Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259. dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1, w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00