Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych przejęcie ZCP?

Ze spółki z o.o. została wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP). Z aktu notarialnego wynikają wartości poszczególnych składników. Wycena ta została ujęta według wartości, które były w planie połączenia. Od daty aktu notarialnego do wpisu do rejestru minęło jednak kilka miesięcy i w związku z tym w księgach spółki, z której wydzielono ZCP, składniki, w tym środki trwałe, mają inną wartość, niż wynika z aktu notarialnego. Jak ująć połączenie w księgach i co należy zrobić z tą różnicą?

Połączenie ujmuje się w księgach rachunkowych zgodnie z art. 44b ustawy o rachunkowości. Różnica wyceny koryguje wartość firmy lub ujemną wartość firmy albo zalicza się ją do pozostałych kosztów lub przychodów operacyjnych. Szczegóły w uzasadnieniu.

 

Połączenie rozlicza się w księgach rachunkowych na dzień połączenia, za który przyjmuje się dzień wpisania połączenia do rejestru właściwego dla siedziby odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej. Zapis ten jest analogiczny do zapisu art. 493 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00