Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-26

Wartość początkowa środka trwałego

Często pojawia się pytanie, jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego. W ustawie o rachunkowości nie ma szczegółowego wykazu kosztów, które mogą zwiększyć wartość początkową środka trwałego. Taki wykaz możemy znaleźć w MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe. Ponadto bardzo szczegółową listę kosztów zwiększających wartość początkową środka trwałego można ustalić na podstawie licznych interpretacji podatkowych. Zakres kosztów, które można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego, wpływa na wartość odpisów amortyzacyjnych.

1. Wartość początkowa według ustawy o rachunkowości

Środki trwałe mogą być nabyte lub wytworzone przez jednostki. Wartość początkową nabytego środka trwałego stanowi cena nabycia. Cena nabycia środków trwałych określona jest w art. 28 ust. 2 i 8 uor.

 

Schemat 1. Cena nabycia środka trwałego

infoRgrafika

W przepisach rachunkowych nie wymienia się szczegółowo, co stanowi cenę nabycia w przypadku innych form nabycia niż zakup. Zgodnie z ogólną zasadą w każdej sytuacji jest to cena nabycia, ale w niektórych przypadkach może się okazać, że trudno będzie określić, jaką kwotę przyjąć za cenę nabycia. Przy zwykłym zakupie cena nabycia wynika z faktur. Jeśli dojdzie do nabycia środka trwałego w formie aportu, jest to wartość papierów wartościowych, które jednostka przekazała w zamian za aport. W przypadku otrzymania środka trwałego w formie darowizny jest to wartość wynikająca z umowy darowizny. Jeżeli wartość przekazanego środka trwałego nie jest określona w umowie darowizny, wówczas wyceny należy dokonać według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

UWAGA!

Za cenę nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu przyjmuje się wartość pierwszej opłaty.

2. Wartość początkowa środka trwałego według przepisów podatkowych

W przepisach podatkowych wartość początkowa środka trwałego została uregulowana bardziej szczegółowo niż w przepisach ustawy o rachunkowości.

 

Tabela 1. Wartość początkowa środka trwałego według przepisów podatkowych

Pobierz pliki wydania
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00