Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2013-02-15

Leasing w świetle prawa podatkowego i bilansowego według nowych przepisów 2013 r.

Problematyka leasingu jest regulowana zarówno w prawie bilansowym (MSR, uor, KSR), jak i w ustawie o podatku dochodowym. Różnice między regulacjami w prawie bilansowym i w prawie podatkowym są dość istotne. Dotyczą przede wszystkim warunków, które decydują o klasyfikacji danej umowy do leasingu finansowego bądź operacyjnego. Sam sposób ujmowania w bilansie i rachunku zysków i strat operacji dotyczących obu typów leasingu po stronie zarówno finansującego, jak i korzystającego jest analogiczny.

Kryteria klasyfikacji umów leasingowych zgodnie z prawem bilansowym zostaną przedstawione na podstawie regulacji zawartych w KSR nr 5, które generalnie pokrywają się z kryteriami w uor i są analogiczne do kryteriów zawartych w MSR 17.

Zgodnie z KSR nr 5 umowa leasingu zostaje zaliczona do leasingu finansowego, gdy spełni przynajmniej jeden z poniższych warunków:

1. Na mocy umowy leasingowej następuje przeniesienie na leasingobiorcę własności danego składnika przed końcem okresu leasingu (po zakończeniu okresu leasingu). Przeniesienie własności zgodnie z niniejszym warunkiem powinno mieć miejsce nieodpłatnie, a wartość wykupu powinna być zawarta w ratach podstawowych.

2. Leasingobiorca ma możliwość kupienia składnika aktywów za cenę na tyle niższą od wartości godziwej ustalonej na dzień realizacji takiego prawa zakupu, że istnieje wystarczająca pewność, iż leasingobiorca skorzysta z tej opcji.

3. Okres, na jaki została zawarta umowa leasingu, odpowiada przeważającej części przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności przedmiotu leasingu, przy czym nie może być on krótszy niż 3/4 tego okresu.

4. Suma opłat leasingowych pomniejszonych o dyskonto, ustalona na moment rozpoczęcia okresu leasingu i przypadająca do zapłaty w okresie obowiązywania umowy, przekracza 90% wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień. Do sumy opłat zalicza się wartość końcową, którą korzystający zobowiązuje się zapłacić za przeniesienie własności. Nie zaliczają się natomiast do tej sumy opłaty warunkowe oraz opłaty za świadczenia dodatkowe, podatki, składki za ubezpieczenie, jeżeli są one uiszczane niezależnie od opłat za używanie. Do zdyskontowania stosuje się stopę procentową leasingu aktualną na dzień zawarcia umowy, a w przypadku jej braku - stopę procentową korzystającego, aktualną na dzień zawarcia umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00