Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-05-21

3. ZFŚS w aspekcie podatkowym i ubezpieczeń społecznych

W poprzednim numerze BR opisaliśmy, na jakie cele i w jakich warunkach można wykorzystać środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Otrzymane przez pracownika środki - rzeczowe lub pieniężne - mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz mogą być zaliczone do podstawy ustalania składek na ZUS. Powstaje też pytanie, czy przekazanie tych środków stanowi obrót w rozumieniu przepisów o VAT.

Przychodem ze stosunku pracy są wszystkie świadczenia, które pracownik otrzymuje ze środków pracodawcy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy - także świadczenia sfinansowane ze środków funduszu. Wynika to z definicji przychodu ze stosunku pracy zawartej w art. 12 ust. 1 updof.

UWAGA

Zwalnia się od podatku dochodowego wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń w związku z finansowaniem działalności socjalnej (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Świadczenia te muszą spełnić wymogi zawarte w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Mogą to być świadczenia rzeczowe lub pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Należy jednak podkreślić, że do rzeczowych świadczeń nie są zaliczane bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zwolniona od podatku na podstawie powołanego przepisu jest wartość świadczeń otrzymywanych przez pracownika, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00