Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-09-19

3. W jaki sposób aktualizować należności

Weryfikacja należności powinna być przeprowadzana na bieżąco lub przynajmniej na dzień bilansowy. Wynika to z tego, że w księgach rachunkowych nie mogą się znajdować należności przedawnione, nieściągalne, umorzone. Na należności wątpliwe, które częściowo lub w całości nie spełniają warunków uznania ich za aktywa, też należy utworzyć odpis aktualizujący, który urealni ich wartość.

W celu zapewnienia rzetelnego obrazu sytuacji finansowej i majątkowej jednostki prezentowanego w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym należy, co najmniej na dzień bilansowy, dokonać wyceny aktywów i pasywów, w tym należności.

Wycena należności następuje z zachowaniem zasady ostrożności. Nakazuje ona aktualizację należności do ich wartości możliwej do odzyskania. Jeżeli więc na dzień bilansowy wynikająca z ksiąg rachunkowych wartość księgowa należności jest wyższa od przewidywanych korzyści ekonomicznych, jakie one przyniosą, oznacza to, że należności te utraciły, całkowicie lub częściowo, swoją wartość. Konsekwencją tego jest konieczność dokonania odpisu aktualizującego.

Odpis aktualizujący zalicza się, w zależności od rodzaju wierzytelności, której dotyczy, do:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00