Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-15

1. Opodatkowanie dywidendy w spółce komandytowo-akcyjnej

W ostatnich latach daje się zauważyć rosnące zainteresowanie spółką komandytowo-akcyjną jako dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Ze względu jednak na formalne zakwalifikowanie tego typu spółki do kategorii spółek osobowych, przy jednoczesnym występowaniu wyraźnych elementów spółki kapitałowej, powstaje wśród podatników wątpliwość co do sposobu opodatkowania zysków z tytułu uczestnictwa w takiej spółce. Warto więc wyjaśnić niektóre wątpliwe kwestie.

Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) zalicza spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: ska) do kategorii spółek osobowych, choć w tej formie spółki występują wyraźne elementy spółki kapitałowej. Dlatego w znacznej mierze k.s.h. nakazuje stosowanie w stosunku do ska przepisów o spółkach kapitałowych. Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W ska wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Tak stanowi art. 125 k.s.h. W spółce komandytowo-akcyjnej mamy więc do czynienia z dwojakiego rodzaju wspólnikami. Z jednej strony są to komplementariusze, których odpowiedzialność można porównać do odpowiedzialności wspólników spółki jawnej, oraz akcjonariusze, którzy analogicznie jak akcjonariusze spółki akcyjnej ryzykują w razie niepowodzeń w działalności ewentualną utratą wartości akcji spółki.

O wypłacie dywidendy akcjonariuszowi decyduje komplementariusz

Decydujący wpływ na funkcjonowanie spółki mają komplementariusze. Akcjonariusz w ska jest obowiązany jedynie do świadczeń określonych w statucie (art. 128). Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego. Powinni go podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze.

Komplementariusz może wnieść wkład do spółki komandytowo-akcyjnej na kapitał zakładowy lub na inne fundusze. Wniesienie przez komplementariusza wkładu na kapitał zakładowy nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00