Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-01

2. Kiedy likwidować przedsiębiorstwo - aspekty podatkowe

W poprzednim numerze BR opisaliśmy skutki w VAT wniesienia aportem przedsiębiorstwa lub składników majątku zlikwidowanego przedsiębiorstwa. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wniesieniem aportu w formie przedsiębiorstwa czy pojedynczych składników majątku, różne są skutki dla celów podatku dochodowego.

Likwidacja przedsiębiorstwa wywołuje odpowiednie skutki nie tylko w podatku od towarów i usług. Z punktu widzenia podatków dochodowych, w celu określenia przychodu z tego tytułu, istotne jest ustalenie, kiedy następuje likwidacja i jaki będzie dalszy los składników majątku przedsiębiorstwa - czy zostaną tylko wycofane z użytkowania, będą sprzedawane czy wniesione aportem?

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wariant I

Wycofanie składników majątku z działalności gospodarczej i przeznaczenie ich na potrzeby osobiste lub sprzedaż posiadanego majątku, następnie likwidacja dotychczasowej działalności i wniesienie wkładów pieniężnych

Wycofanie z działalności gospodarczej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz przedmiotów będących wyposażeniem i przekazanie na własne potrzeby jest obojętne podatkowo.

Sprzedaż posiadanych składników majątku trwałego i obrotowego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej następuje na zasadach ogólnych - przychód uzyskany ze sprzedaży stanowi przychód z działalności gospodarczej, a kosztem jest wartość netto sprzedanych składników majątku. Przy czym należy pamiętać, że jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości lub praw majątkowych wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, tylko wtedy przychód z odpłatnego zbycia zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej. W przypadku innych rzeczy ten okres wynosi pół roku. Tych zasad nie należy stosować, jeżeli składniki majątku wykorzystane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej najpierw zostały wycofane z użytkowania, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w który wycofanie miało miejsce, a dniem ich odpłatnego zbycia nie minęło sześć lat (art. 10 ust. 1 pkt 8, ust. 2 pkt 3, ust. 3 updof).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00