Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-12

Ocena analityczna rachunku przepływów środków pieniężnych - finansowe aspekty cash flow

Rachunek przepływów pieniężnych odzwierciedla, jak w okresie, za który został sporządzony, kształtowały się wpływy i wydatki danego przedsiębiorstwa podzielone na trzy części: działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową. Przy analizie cash flow należy pamiętać, że jest to analiza zmian w danym czasie, a nie stanu na dany moment.

Analiza rachunku przepływów pieniężnych jest działaniem pożądanym, ale nie jest, niestety, narzędziem doskonałym. Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie jednostki mają obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych1, a ponadto w naszych realiach dosyć często zdarza się, że sprawozdanie to nie jest sporządzane rzetelnie2.

Analiza przepływów pieniężnych powinna umożliwić udzielenie odpowiedzi na wiele pytań. Chodzi m.in. o identyfikację rodzajów działalności generujących najwięcej środków pieniężnych, ocenę zdolności przedsiębiorstwa do finansowania się ze środków pozyskanych z działalności operacyjnej, sposób lokowania nadwyżek pieniężnych itd.

Wstępna analiza rachunku przepływów pieniężnych

Podstawową analizą rachunku przepływów pieniężnych jest wstępna analiza polegająca na ogólnym zidentyfikowaniu przepływów pieniężnych w ramach każdej działalności oraz ocenie wyników poszczególnych segmentów. Najczęściej w literaturze prezentuje się zestawienie ośmiu możliwych kombinacji wartości przepływów z poszczególnych segmentów.

Tabela 1. Przepływy pieniężnych netto z poszczególnych segmentów działalności

infoRgrafika

Źródło: T. Waśniewski, W. Skoczylas, Cash flow w przedsiębiorstwie. Ustalanie i analiza, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa 1997, str. 79.

Analiza sald przepływów pieniężnych pozwala na wyciągnięcie wstępnych wniosków i sformułowanie hipotez. Warte odnotowania jest to, że dla oceny kondycji finansowej, w tym oceny płynności płatniczej, inne znaczenie mają przepływy dające saldo bliskie zeru w porównaniu ze strumieniami pieniężnymi o dużej skali. W celu oceny tego zjawiska wymagane jest przeprowadzenie pogłębionej analizy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00