Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-27

1. Stosowanie metody praw własności w sprawozdawczości finansowej - część 1

Od czasu wprowadzenia do systemu polskiej rachunkowości metody praw własności minęło już 15 lat. Tyle, ile rachunkowość polska regulowana jest przepisami ustawy o rachunkowości. Ustawowe, proceduralne zasady stosowania tej metody w tym czasie niewiele się zmieniły. Ostatnia zmiana, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., ujednoliciła stosowanie metody praw własności.

Metoda praw własności polega na ujmowaniu i wycenie inwestycji finansowych (głównie udziałów kapitałowych) w jednostkach podporządkowanych dla celów sprawozdawczych. Podstawą tej wyceny jest cena nabycia udziałów skorygowana o skutki finansowe zmian w wartości aktywów netto jednostki podporządkowanej, jakie wystąpiły od dnia początkowego ujęcia udziałów (podporządkowania) do dnia bilansowego, przypisane posiadanym udziałom.

Na wartość bilansową udziałów ma także wpływ wartość firmy (odpowiednio dodatnia lub ujemna), powstała przy nabyciu udziałów oraz ewentualne korekty z tytułu wyników powstałych na skutek transakcji zawartych między jednostkami. Jeśli w związku z nabyciem i rozliczeniem ceny nabycia tych udziałów powstaje ujemna wartość firmy, która jest rozliczana w całości w wynik finansowy okresu, w którym inwestycja została dokonana (rozwiązanie przyjęte w MSSF, choć w niektórych przypadkach także możliwe pod rządami uor), lub jest początkowo ujmowana w pasywach bilansu jako rozliczenie międzyokresowe przychodów, to wartość początkowa inwestycji jest korygowana z chwilą jej początkowego ujęcia o ustaloną na ten moment ujemną wartość firmy (rozwiązanie zgodne z MSSF, a w przypadku uor rozliczana sukcesywnie na mocy przepisów art. 44b ust. 11 i 12).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00