Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-20

Jak pozyskać kredyt na nowe technologie

Kredytu na nowe technologie udziela tylko Bank Gospodarstwa Krajowego, w którym został utworzony Fundusz Kredytu Technologicznego. Na Fundusz składają się m.in. dotacje celowe z budżetu państwa określane corocznie w ustawie budżetowej. Środki Funduszu przeznacza się na udzielanie kredytów technologicznych.

Kredyt technologiczny wiąże się ze zmianami w ustawach o podatkach dochodowych. Polegają one na tym, że od podstawy obliczenia podatku (opodatkowania) odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii. Szczegółowo zmiany te zostały omówione w artykule „Jak rozliczyć inwestycję w nowe technologie” („MONITOR księgowego” nr 21/2005 r.).
Jakie są warunki kredytowania
Błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest przekonanie, że kredyt technologiczny jest udzielany na warunkach preferencyjnych. Właściciele firm spodziewają się uzyskać niższe od rynkowych odsetki, zapłacić mniejsze prowizje czy uzyskać zwolnienie z przedstawiania wielu dokumentów wymaganych przez inne banki. Dlatego zasady oprocentowania kredytu technologicznego są analogiczne jak w przypadku innych kredytów udzielanych przez BGK na działalność gospodarczą - tj. według zmiennej stawki procentowej WIBOR trzymiesięcznej, powiększonej o stałą marżę BGK. Podobnie jest z prowizją z tytułu udzielenia kredytu - pobierana jest jednorazowo w dniu uruchomienia kredytu zgodnie z taryfą opłat i prowizji za czynności bankowe w BGK. Przed uruchomieniem kredytu kredytobiorca jest oczywiście zobowiązany do ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00