Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-01

Święta w firmie

W okresie świątecznym pracodawcy przekazują nieodpłatnie na rzecz pracowników oraz swoich kontrahentów świadczenia rzeczowe. Należą do nich m.in. bony towarowe, paczki świąteczne, karty z życzeniami. Wykonywanie tego typu czynności, finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak i z innych źródeł, budzi wątpliwości przedsiębiorców w zakresie prawidłowego rozliczenia od nich VAT. Kiedy przysługuje im prawo do odliczenia VAT od nabywanych towarów oraz kiedy powinni wykonywane przez siebie czynności opodatkować VAT?

Poniżej przedstawiamy, jakie skutki w podatku od towarów i usług wywołują poszczególne rodzaje świadczeń związanych ze świętami ze strony pracodawcy na rzecz zarówno pracowników, jak i kontrahentów.
Świadczenia na rzecz pracowników
Przyjęcie wigilijne
Coraz większa liczba firm decyduje się na organizowanie dla swoich pracowników poczęstunków wigilijnych, korzystając przy tej okazji z wyspecjalizowanych firm cateringowych, finansując ponoszone wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Tego rodzaju poczęstunek należy uznać za świadczenie usług na rzecz pracownika. Aby czynność ta podlegała opodatkowaniu VAT, muszą zostać spełnione następujące warunki:
• konsumpcja ma nieodpłatny charakter,
• organizowany poczęstunek nie jest związany z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością, świadczenie ma nastąpić na cele osobiste pracownika,
• przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy zakupie przekazywanych towarów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00