Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 19-08-2022
Porada aktualna
na dzień 19-08-2022
Data publikacji: 2021-12-20

Jak udokumentować zwrot niewadliwych produktów i obniżyć podstawę opodatkowania VAT

PROBLEM

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) jest firmą produkcyjną (produkuje wyroby elektryczne). Wytworzone przez siebie towary sprzedaje głównie firmom. Sprzedaż jest dokumentowana fakturą. W praktyce zdarzają się przypadki, że na żądanie nabywcy spółka zdecyduje, że przyjmie od kupującego zwrot niewadliwych produktów (towarów). Zgodnie z ogólnymi warunkami sprzedaży (OWS) warunkiem obniżenia należności jest w tym przypadku fizyczny odbiór zwracanego towaru przez sprzedawcę oraz przeprowadzenie przez niego pozytywnej weryfikacji stanu zwróconych towarów. Kupujący przyjmuje do wiadomości i akceptuje, że warunki te są uważane za spełnione w momencie wystawienia faktury korygującej (z tytułu zwrotu tych niewadliwych towarów) przez sprzedawcę. W przypadku zwrotu tych niewadliwych towarów (w przypadku dostaw krajowych) spółka będzie posiadać następującą dokumentację:
Wariant I: OWS oraz fakturę korygującą zmniejszającą;

Wariant II: OWS, fakturę korygującą zmniejszającą i dokument magazynowy potwierdzający zwrot towarów przez kupującego;

Wariant III: OWS, fakturę korygującą zmniejszającą, dokument magazynowy potwierdzający zwrot towarów przez kupującego oraz korespondencję z kupującym w zakresie zidentyfikowanych okoliczności powodujących konieczność wystawienia faktury korygującej zmniejszającej.

Czy w przypadku zwrotu niewadliwych produktów spółka będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym wystawiona zostanie przez nią faktura korygująca zmniejszająca, w przypadku gdy w odniesieniu do danej transakcji spółka będzie posiadać dokumentację wskazaną w wariantach I-III?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00