Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2017-09-08

Czy ekwiwalent pieniężny za ubiór reprezentacyjny otrzymywany przez pracownika urzędu miasta jest zwolniony z PIT – interpretacja MF

Ekwiwalent pieniężny otrzymywany przez pracownika urzędu miasta (gminy) za ubiór reprezentacyjny niezbędny do wykonywania powierzonych mu obowiązków nie korzysta ze zwolnienia z PIT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

 

MF (…) stwierdzić należy, że wartość wypłaconego pracownikom urzędu miasta ekwiwalentu pieniężnego za ubiór reprezentacyjny wykorzystywany wyłącznie przy uroczystym przyjmowaniu oświadczeń woli nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazana we wniosku odzież - kostium wizytowy dwuczęściowy i bluzka (lub zamiennie sukienka) oraz obuwie - to odzież o charakterze osobistym, którą można używać zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym w oparciu o obowiązujące zasady życia społecznego. Wskazane ubrania są zatem zwykłymi elementami garderoby, które nie wyróżniają się w żaden sposób trwałymi cechami indywidualizującymi je w stosunku do ogólnie dostępnych i stosowanych do celów prywatnych ubrań. Jak już podkreślano, ubiór służbowy to specjalna odzież noszona tylko w związku z wykonywaną pracą, np. mundur, toga, odzież reprezentacyjna charakterystyczna dla firmy poprzez barwę, krój, logo itp. Odzież używana przez pracowników urzędu miasta nie charakteryzuje się natomiast takim stopniem wyróżnienia, by niecelowe lub utrudnione było jej używanie dla potrzeb prywatnych - czyli nie posiada tak zindywidualizowanych elementów, przez które traci przymiot odzieży o charakterze osobistym (nie ma trwałych oznaczeń firmowych np. w postaci logo). Bez wpływu na powyższe rozstrzygniecie pozostają wskazane przez Wnioskodawcę okoliczności faktyczne, zgodnie z którymi obowiązek używania ubioru reprezentacyjnego, na podstawie zarządzenia, wynika z zakresu obowiązków pracownika oraz wykorzystywanie tego ubioru następuje wyłącznie przy uroczystym przyjmowaniu oświadczeń woli i przechowuje się go w siedzibie urzędu masta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00