Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-03-14

Bilans 2015. Jak ustalić i rozliczyć aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z poniesioną stratą podatkową

Chociaż wysokość straty podatkowej nie figuruje nigdzie w ewidencji bilansowej, to w związku z tą stratą, możliwą do odliczenia w przyszłości, niektóre jednostki powinny ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Możliwość aktywowania w księgach rachunkowych straty podatkowej w wysokości wywierającej skutek podatkowy (obecnie 19% kwoty straty) wynika z tego, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala obniżyć o nią dochód do opodatkowania w najbliższych, kolejno następujących po sobie, 5 latach podatkowych. W artykule tym wskażemy, nie tylko jak prawidłowo ustalać i ujmować w księgach rachunkowych aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z poniesioną stratą podatkową, ale również sposób ich rozliczania w kolejnych latach (uwzględniając także sytuację, gdy jednostka w kolejnych latach podatkowych także ponosi straty podatkowe lub uzyskuje niewielkie dochody, które nie gwarantują rozliczenia straty podatkowej).

Strata podatkowa może być odliczana w zeznaniach podatkowych składanych za kolejne lata, jeżeli pozwoli na to wysokość uzyskanego dochodu. Możliwość taka wynika z art. 7 ust. 5 updop, który stanowi, że o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych, kolejno po sobie następujących, pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może jednak przekroczyć 50% kwoty tej straty. Te same zasady rozliczania straty podatkowej dotyczą także osób fizycznych, z tym że osoby te, co do zasady, nie ustalają odroczonego podatku dochodowego.

Dlaczego aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzą tylko osoby prawne

Przepisy prawa bilansowego, w zakresie dotyczącym ustalania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w związku z poniesioną stratą podatkową, mają zastosowanie wyłącznie do osób prawnych, które - jako podatnicy podatku dochodowego - sporządzają zeznania podatkowe CIT-8. Nie mają one natomiast zastosowania do osób fizycznych oraz spółek osobowych, które prowadzą księgi rachunkowe. W przypadku tych jednostek wynik finansowy netto równa się wynikowi finansowemu brutto, co oznacza, że wynik finansowy brutto nie jest pomniejszany o część bieżącą i część odroczoną podatku dochodowego. Jest to związane z tym, że podatnikami podatku dochodowego są:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00