Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-05-26

Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowelizacja wprowadzana jest głównie pod hasłem przeciwdziałania oszukańczym praktykom oraz wyłudzaniu VAT. Dotyczy rozszerzenia stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia. Odnosi się także do innych zagadnień, takich jak: ulga na złe długi, informacje podsumowujące czy składanie zabezpieczeń w formie kaucji gwarancyjnych.

Biorąc pod uwagę treść przepisów, które oczekują na wejście w życie z dniem 1 lipca 2015 r., z pewnością można stwierdzić, że na niektórych podatników będą nałożone dodatkowe obowiązki ewidencyjne i rozliczeniowe. Dodatkowo skomplikuje to i tak nieprosty już system rozliczeń VAT. Faktyczne koszty zmiany ustawy przerzucone zostały zatem (jak zwykle) na podatników (choć istnieją tu pewne wyjątki, o których będzie mowa). Jak zwykle, również przepisów ustawy zmieniającej nie można ocenić jako jednorodnie korzystnych czy niekorzystnych dla całego systemu. Oczywiście należy mieć na uwadze cel ich wprowadzania, co należy przyjąć i zaakceptować. Najwięcej wątpliwości budzi natomiast sposób formułowania niektórych regulacji (przepisy zawierające zwroty zbyt ogólne, co przy wykładni fiskusa może oznaczać problemy także dla uczciwych podatników). Z pewnością styl nowelizowania ustawy o VAT (jest to jedna z najczęściej nowelizowanych ustaw) nie sprzyja przejrzystości systemu podatkowego, powodując faktyczny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

W dalszej części tego opracowania opisane zostaną szczegółowo znowelizowane regulacje. Przy każdej istotnej zmianie autor przedstawia także swoją opinię co do zasadności wprowadzanych zmian.

Więcej towarów objętych mechanizmem "odwrotnego obciążenia"

Mechanizm odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge mechanism) - czyli sytuacje, w których VAT od zakupów (zarówno należny, jak i naliczony) rozlicza nabywca towaru - są znane od dłuższego czasu. Niemniej jednak obecnie następuje poszerzenie katalogu towarów, które - jako szczególnie podatne na oszustwa i nadużycia - zostały objęte rozliczeniami według mechanizmu odwróconego obciążenia. Powoduje to, że od 1 lipca 2015 r. mechanizmem tym będą objęte transakcje, których przedmiotem są m.in. telefony komórkowe, w tym smartfony, komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy itp., oraz konsole do gier wideo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00