Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-12-12

BILANS 2014. Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów szkolenia odbywającego się na przełomie roku

Dość często jednostki wykupują koszty szkoleń, które trwają dłużej niż kilka miesięcy i obejmują przełom roku. Jeśli są one dodatkowo opłacane ratalnie, powstaje sporo problemów, jak je rozliczyć, a przede wszystkim, kiedy rozpoznać koszt bilansowo i w rozrachunku podatkowym. W tym artykule prześledzimy, jak prawidłowo rozliczyć koszty, zakładając, że jednostka otrzymała fakturę za szkolenie pracownika odbywające się w okresie od listopada 2014 r. do lipca 2015 r. Płatności dokonywane są w 9 ratach na koniec każdego miesiąca.

Każda firma, prowadząc księgi rachunkowe, ma obowiązek stosowania nadrzędnych zasad rachunkowości, w tym m.in. zasady memoriału, współmierności przychodów i kosztów oraz zasady istotności. Zasada:

● memoriału - nakazuje ująć w księgach rachunkowych danego roku wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie w nim nastąpiły, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 uor),

● współmierności przychodów i kosztów - zobowiązuje jednostki do wyodrębnienia z ogółu zdarzeń gospodarczych zarejestrowanych w księgach tych zdarzeń, które wpływają na wynik danego roku (art. 6 ust. 2, art. 39 i 41 uor),

● istotności - przewiduje takie zorganizowanie ewidencji, by zapewniała ona ujęcie i wyodrębnienie tych wszystkich zdarzeń gospodarczych, które są ważne (istotne) do oceny rzetelności przedstawionej sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego (art. 4 ust. 3 uor).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00