Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-10-24

Jak należy wyliczyć ekwiwalent za urlop i odprawę rentową po długotrwałej nieobecności pracownika

Z końcem września 2013 r. doszło do rozwiązania umowy o pracę z jednym z naszych pracowników z powodu jego przejścia na rentę. W jaki sposób należało wyliczyć podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i odprawy rentowej, biorąc pod uwagę fakt, że:

PROBLEM

● za pracę wynagradzany był on stawką godzinową wynoszącą 7 zł/godz. + premia regulaminowa w wysokości 35% wynagrodzenia godzinowego,

● od października 2011 r. pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby.

RADA

Podstawę odprawy rentowej i ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinno stanowić wynagrodzenie za pracę uzyskane przez pracownika za okres od sierpnia do października 2011 r. (po uprzednim uzupełnieniu). Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wyliczając należną pracownikowi odprawę rentową, trzeba posługiwać się regułami, według których ustala się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy). Oznacza to, że wyliczenie podstawy ekwiwalentu za urlop i odprawy rentowej jest takie samo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00