Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-12-28

Jak korzystać z ulgi na złe długi od 1 stycznia 2013 r.

W obrocie gospodarczym występują sytuacje, w których podatnik (wierzyciel) wystawił fakturę VAT za towar lub usługę, odprowadził do urzędu skarbowego VAT należny od tej sprzedaży, a następnie bezskutecznie czeka na zapłatę od dłużnika. Natomiast dłużnik czerpie korzyści z dysponowania nabytym towarem lub wyświadczonej usługi, pomimo braku zapłaty za nie. Ponadto poprzez odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury obniża też swoje zobowiązanie wobec urzędu skarbowego. Niestety, tego typu sytuacje nie należą do rzadkości, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego.

W takim przypadku warto pamiętać, że wierzycielowi przysługuje prawo do korekty podatku należnego, dokonanej w związku z brakiem zapłaty ze strony dłużnika, powszechnie określanej mianem "ulgi na złe długi". Ulga ta, obowiązująca od 1 czerwca 2005 r., ma na celu uchronić wierzyciela przed ponoszeniem ciężaru podatkowego w postaci podatku należnego od transakcji, za którą nie uzyskał zapłaty, a z drugiej strony - ograniczyć prawo do odliczenia podatku naliczonego u nabywcy, który nie wywiązał się z płatności.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. zasady korzystania z tej ulgi zostały istotnie uproszczone mocą przepisów ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce - Dz.U. z 2012 r., poz. 1342. W wyniku nowelizacji przepisów art. 89a i 89b ustawy o VAT warunki korzystania z ulgi na złe długi, stawiające sobie za cel zwiększenie dyscypliny płatniczej między przedsiębiorcami (podatnikami), są korzystniejsze dla wierzycieli i bardziej restrykcyjne dla dłużników niż te, które obowiązywały do końca 2012 r.

1. Jakie warunki muszą zostać spełnione i jakich czynności powinien dokonać wierzyciel, aby skorzystać z prawa do ulgi na złe długi

Podatnik (wierzyciel), który rozliczył VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał, ma możliwość "odzyskania" podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT. Może on skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona, tzn. wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni (do końca 2012 r. - 180 dni), licząc od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Uprawnienie do skorygowania VAT dotyczy również wierzytelności częściowo nieuregulowanej przez dłużnika. Wówczas wierzyciel dokonuje korekty VAT przypadającej na część nieuregulowanej kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Od 1 stycznia 2013 r. wierzyciel może więc szybciej skorygować podatek należny od nieopłaconej wierzytelności, co jest niewątpliwą korzyścią uzyskaną na skutek nowelizacji przepisów dotyczących zasad korzystania z ulgi na złe długi. Należy zauważyć, że po stronie wierzyciela nie występuje automatyczny obowiązek skorzystania z ulgi na złe długi. Podatnik (wierzyciel) nie ma obowiązku, tylko prawo do dokonania takiej korekty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00