Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-06-06

Jak traktować podatkowo wydatki na członków rad nadzorczych

W wielu osobach prawnych funkcjonują rady nadzorcze sprawujące stały nadzór nad wszystkimi dziedzinami ich działalności. Do ich powołania (lub komisji rewizyjnej) zobowiązane są spółki z o.o., w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż 25 (art. 213 k.s.h.). Z kolei w spółkach akcyjnych ustanawia się radę nadzorczą obligatoryjnie (art. 381 k.s.h.). Rady nadzorcze są także organami spółdzielni mieszkaniowych. W związku z funkcjonowaniem rad nadzorczych powstaje wiele wątpliwości co do podatkowego rozliczania zarówno wydatków na ich funkcjonowanie, jak i przychodów ich członków.

1. Czy wynagrodzenia członków rady nadzorczej są kosztem

PROBLEM

Osoba prawna ponosi wydatki na wynagrodzenia członków rady nadzorczej. Czy takie wynagrodzenia może zaliczyć do kosztów podatkowych?

RADA

Tak, wynagrodzenia na rzecz członków rady nadzorczej stanowią koszt uzyskania przychodu osoby prawnej, jeżeli są wypłacone "z tytułu pełnionych funkcji" (art. 16 ust. 1 pkt 38a updop).

UZASADNIENIE

Organy podatkowe interpretują "pełnienie funkcji" jako wykonywanie czynności na rzecz spółki w ramach zasiadania w radzie nadzorczej i domagają się właściwego udokumentowania (np. w formie protokołu z posiedzenia rady nadzorczej) wykonywania takich czynności. Tym samym wydatki poniesione w związku z wypłatą wynagrodzeń członków rady nadzorczej są kosztem, jeżeli są spełnione łącznie dwa warunki:

● rada nadzorcza wypełnia powierzone funkcje na podstawie ważnej uchwały o jej powołaniu podjętej przez walne zgromadzenie wspólników (przy czym statut spółki akcyjnej lub umowa spółki z o.o. może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej - art. 215 i art. 385 k.s.h.),

● osoba prawna posiada dokumenty związane z funkcjonowaniem rady nadzorczej (np. uchwały rady nadzorczej, protokoły obrad itp.).

Istotne jest przy tym określenie, które świadczenia mogą być zaliczone do wynagrodzenia, tak aby można było uwzględnić je w kosztach podatkowych. Organy podatkowe uznają, że pojęcie wynagrodzenia obejmuje tu jedynie środki wypłacane z tytułu pełnionej funkcji. Uznanie za wynagrodzenie członka rady nadzorczej świadczeń innych niż pieniężne naraża podatnika na spór z fiskusem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00