Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-24

Najnowsze orzecznictwo. Obowiązek rozwiązania umowy o pracę z samorządowcem

Z pracownikiem samorządowym skazanym prawomocnie za przestępstwo umyślne należy rozwiązać umowę o pracę. Obowiązek taki jest zgodny z Konstytucją - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 stycznia 2009 r. (sygn. P 40/07).

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Chełmie, IV Wydział Pracy.

Bogdan B. był zatrudniony na stanowisku zastępcy kierownika Gminnego Zakładu Usług Komunalnych na podstawie umowy na czas nieokreślony. Umowa została wypowiedziana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Podaną przez pracodawcę przyczyną wypowiedzenia było skazanie Bogdana B. za przestępstwo umyślne, potwierdzone informacją z Krajowego Rejestru Karnego.

Ustawa z 25 sierpnia 2006 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych wprowadziła jeden z dodatkowych wymogów zatrudnienia pracownika samorządowego na stanowisku urzędniczym: pracownik nie może być prawomocnie skazany za przestępstwo umyślne na tych stanowiskach. Zakwestionowany art. 2 ust. 1 i 2 w związku z art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych nakazał w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy wystąpić pracodawcom samorządowym z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego o udzielenie informacji o zatrudnionym na stanowisku urzędniczym. Jeżeli nie spełni on warunków określonych w ustawie, pracodawca niezwłocznie rozwiązuje z takim pracownikiem stosunek pracy za wypowiedzeniem lub odwołuje go ze stanowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00