Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-10-05

W jaki sposób dokonać rozliczenia VAT przy wniesieniu aportu

Planuję wniesienie aportem składników majątku do spółki z o.o. Jestem czynnym podatnikiem VAT, a wnoszone składniki majątku (budynek warsztatu wraz z gruntem) były wykorzystywane w prowadzonej przeze mnie działalności opodatkowanej VAT.

PROBLEM

RADA

1) Od 1 kwietnia 2009 r. aporty podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. Oznacza to obowiązek traktowania aportu jak każdej innej odpłatnej dostawy towaru lub wykonania usługi. Podstawą opodatkowania VAT aportu jest wartość rynkowa aportu pomniejszona o VAT. Zastosowanie właściwej stawki VAT zależy od przedmiotu aportu.

2) Jeżeli zgodnie z zasadami ogólnymi aport będzie opodatkowany, nie musi Pan obawiać się obowiązku korekty odliczonego VAT.

3) Aport należy udokumentować zwykłą fakturą VAT (nie może to być faktura wewnętrzna). Nie wystarczy udokumentowanie aportu umową spółki.

UZASADNIENIE

Od kwietnia 2009 r. aporty podlegają opodatkowaniu VAT. Do końca listopada 2008 r. wniesienie aportu dokonywane przez podatnika VAT w ramach jego działalności korzystało ze zwolnienia, które - według regulacji krajowych - miało charakter obligatoryjny. Przepisy prawa krajowego były w tym zakresie niespójne z regulacjami wspólnotowymi, które nie przewidują zwolnienia dla czynności wniesienia aportu.

Krajowe przepisy nakazujące stosowanie zwolnienia z VAT do aportów były szczególnie uciążliwe dla podatników, którzy mieli wyłącznie sprzedaż z prawem do odliczenia. W wyniku wniesienia aportu musieli bowiem wykazywać sprzedaż zwolnioną. To zaś - zdaniem organów podatkowych - wiązało się z obowiązkiem korekty VAT odliczonego przy nabyciu towarów lub praw będących przedmiotem aportu (interpretacja Ministra Finansów z 27 marca 2007 r., nr PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789 - publ. Mk nr 9/2007).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00