Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-01

Czy trzeba zapłacić podatek przy wnoszeniu aportu do spółki z o.o.

Planuję wnieść aport do spółki z o.o. w zamian za wkład niepieniężny. Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych objęcia przeze mnie udziałów aportowych.

PROBLEM
RADA
Nie płaci się podatku dochodowego w momencie wnoszenia aportu będącego przedsiębiorstwem albo zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Podatek wykazywany jest w PIT-38, w przypadku gdy aport nie jest przedsiębiorstwem albo zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Pozostałe szczegóły odpowiedzi - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Po wniesieniu aportu do spółki z o.o. wspólnik otrzymuje udziały. Udziałowcy spółki stający się wspólnikami tą drogą mają często wątpliwości, czy zaraz po wniesieniu aportu i objęciu udziałów muszą zapłacić podatek dochodowy. Wątpliwości biorą się stąd, że w niektórych przypadkach podatek ten trzeba zapłacić, w innych udziałowcowi przysługuje zwolnienie z niego.
Odpowiadając Czytelnikowi, należy w pierwszej kolejności w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odnaleźć definicję przychodów z kapitałów pieniężnych. To szerokie pojęcie mieszczące szereg podlegających podatkowi dochodowemu korzyści pochodzących z zainwestowania przez podatnika kapitału. Obok przychodów z odsetek od pożyczek, lokat bankowych, obligacji, dywidend mieści się tu również wniesienie aportu. Przychodem podlegającym opodatkowaniu nie jest jednak wartość aportu. Gdyby tak było, wymuszałoby to konieczność rozstrzygnięcia, czy dochód osiągnął udziałowiec czy też spółka, która np. otrzymała aport wart więcej niż wydane wspólnikowi spółki z o.o. udziały. Dlatego przychodem jest nominalna wartość udziałów (albo akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny - jest to przychód wspólnika, a nie spółki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00