Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-01

Jakie konsekwencje wynikają z faktu wprowadzenia do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmian w związku z nowymi postępowaniami upadłościowymi

Ustawa z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze weszła w życie 1 października 2003 r. Jednak przepisy regulujące podatek dochodowy od osób prawnych zostały dostosowane do nowego Prawa upadłościowego i naprawczego dopiero ustawą z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw i obowiązują od 1 stycznia 2004 r. W artykule zostaną omówione zagrożenia z tym związane oraz zakres dokonanych zmian.

Obowiązujące do 31 grudnia 2003 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) w wielu miejscach odwoływały się do postępowania upadłościowego lub układowego. Wprawdzie przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze nie wprowadziły bezpośrednich zmian do updop, to jednak zawierały ogólne przepisy dostosowujące obowiązujący system prawny do zmian wynikających z nowej regulacji w zakresie postępowań upadłościowych. W ustawie tej zawarto bowiem przepisy stanowiące, że ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o „postępowaniu upadłościowym”, rozumie się przez to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego, zaś przez „postępowanie układowe” rozumie się postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu (art. 543 i 544 Prawa upadłościowego i naprawczego).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00