Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-16

Czy ponoszenie wydatków na remont współwłasności wyklucza zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości, sygn. I SA/Wr 1512/01

Zwolnienie ze zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości przysługuje również w przypadku wydatkowania środków na remont budynku będącego współwłasnością podatników - orzekł NSA (sygn. akt I SA/Wr 1512/01)

Małżonkowie K. sprzedali mieszkanie i przeprowadzili się wraz z dwojgiem dzieci do domu. Dom ten dostali jako darowiznę od rodziców żony. Darowali oni jednak dom nie tylko małżeństwu K., ale także ich dzieciom. Podatnicy mieli więc 50 proc. udziału we współwłasności domu, a ich dzieci po 25 proc. Większość pieniędzy ze sprzedaży mieszkania przeznaczyli na remont domu. Organy podatkowe zakwestionowały takie rozwiązanie. Uznały, że skoro podatnicy mieli połowę budynku, to tylko połowę swoich wydatków na remont mogli zwolnić z podatku. Ich zdaniem koszty remontu powinni ponosić wszyscy właściciele. W skardze do NSA podatnicy twierdzili, iż roszczenie z tytułu zwrotu poniesionych na remont nakładów to sprawa samych właścicieli, tym bardziej że dzieci były jeszcze małe, więc trudno wymagać od nich pieniędzy. NSA podzielił ich zdanie, stwierdzając, iż przepisy dotyczące ulg i zwolnień powinny być interpretowane ściśle. Kwestia potencjalnych rozliczeń między podatnikami a współwłaścicielami jest tylko możliwością, która nie może mieć wpływu na samo zwolnienie. Podatnicy mogli więc korzystać z niego bez względu na to, czy są jedynymi właścicielami budynku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00