Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-11-19

Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS

Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców m.in. na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Wiele świadczeń socjalnych jest zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że osoba otrzymująca takie świadczenie nie musi płacić od niego podatku.

1. Świadczenie urlopowe - koszty i zwolnienia podatkowe

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na 1 stycznia danego roku mogą tworzyć zfśs lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe pracownikom. Mają jednak możliwość rezygnacji zarówno z tworzenia funduszu, jak i z wypłaty świadczenia urlopowego. Wypłacone świadczenie urlopowe przez takich pracodawców jest zaliczane do ich kosztów uzyskania przychodów.

Inna jest sytuacja pracodawców zatrudniających na 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Tacy pracodawcy tworzą zfśs bądź rezygnują z jego tworzenia. Nie mogą jednak wybierać między utworzeniem tego funduszu a wypłatą świadczenia urlopowego. W ich przypadku świadczenie urlopowe nie występuje. Skutek jest taki, że ewentualna wypłata świadczenia nazwanego urlopowym w ich przypadku nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu. Takiego świadczenia, stosownie do przepisów ustawy o zfśs, nie można traktować jako świadczenia urlopowego, ale jako wydatek na działalność socjalną, który nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Kosztem tym jest bowiem odpis na fundusz.

Przykład

Pracodawca zatrudnia na 1 stycznia 2015 r. 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W regulaminie pracy zawarł postanowienie, że nie tworzy zfśs, ale będzie wypłacał świadczenie urlopowe pracownikom korzystającym z urlopu wypoczynkowego. Zapis regulaminu wynagradzania jest sprzeczny z ustawą o zfśs. Wypłacone świadczenie w związku z urlopem nie jest świadczeniem urlopowym. Jako wydatek na działalność socjalną nie stanowi kosztu uzyskania przychodu pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00