Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-11-17

Wartość odzieży ochronnej w podstawie wymiaru składek ZUS

Pracodawcy, którzy zapewniają pracownikom ubiór służbowy lub ubranie robocze, co do zasady, od wartości tych świadczeń nie naliczają składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warunkiem jest, aby prawo do nich wynikało m.in. z przepisów prawa lub regulacji wewnątrzzakładowych.

Wartość ubioru służbowego (umundurowania), którego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalent pieniężny za ten ubiór są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dalej: rozporządzenie składkowe).

To wyłączenie z oskładkowania stosowane jest najczęściej w przypadkach, gdy obowiązek noszenia ubioru służbowego wynika z odpowiednich przepisów prawa i dotyczy określonych grup zawodowych, np. policjantów lub strażników miejskich. Jednak za ubiór służbowy uważa się również strój odpowiednio ujednolicony, pozbawiony cech osobistych i posiadający ustalone oznaczenia firmowe, do którego noszenia pracownicy zostali zobowiązani w przepisach wewnątrzzakładowych. Dodatkowo przepisy te mogą zawierać wymogi, jakie musi spełniać taki strój, jak również warunki wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w przypadku obowiązku noszenia określonego ubioru, lecz niezapewnienia go przez pracodawcę. Mimo że przepisy rozporządzenia składkowego nie nakazują wprost tak szczegółowego uregulowania tej kwestii, to dla celów dowodowych warto, aby takie istniało w firmie, jeżeli płatnik stosuje omawiane wyłączenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00