Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-08-05

Rozliczanie czasu pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.). Przy czym pozostawanie w dyspozycji pracodawcy należy łączyć z podporządkowaniem pracownika pracodawcy, przejawiającym się możliwością wydawania pracownikowi wiążących poleceń. Czas poświęcony przez pracownika na wykonanie poleceń pracodawcy jest czasem pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.

Czas pracy na wyjazdach integracyjnych

W praktyce pojawiają się wątpliwości co do zaliczania do czasu pracy pobytów (oraz dojazdów) pracowników na wyjazdach integracyjnych organizowanych przez firmy. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy podczas wyjazdu integracyjnego pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, należy ustalić zakres i treść polecenia pracodawcy skierowanego do takiego pracownika. Konieczne jest rozważenie, czy pracownik bierze udział w wyjeździe jako organizator czy jako uczestnik oraz czy udział jego ma charakter dobrowolny, czy też pracodawca zlecił mu wyjazd poleceniem służbowym.

Jeżeli uczestnictwo pracownika w imprezie polega na wykonywaniu polecenia pracodawcy zlecającego podejmowanie czynności o charakterze organizacyjnym, pracownik taki w czasie wyjazdu jest w pracy.

Przykład

Pracownik działu promocji i reklamy Spółki A&C z siedzibą w Warszawie otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu na Mazury w celu koordynowania zawodów o Puchar Prezesa, odbywających się od piątku do niedzieli. Do obowiązków pracownika należało czuwanie nad tym, aby nie tylko inni pracownicy, ale i zaproszeni przez pracodawcę goście zostali zakwaterowani zgodnie z ustaleniami, powitanie gości, rozplanowanie czasu i przebiegu bankietu powitalnego, należyte uwidocznienie podczas całego wyjazdu udziału firm współpracujących (banery, materiały reklamowe), dopilnowanie przebiegu zawodów, sporządzenie dokumentacji fotograficznej, rozliczenie wyjazdu na miejscu. Od przyjazdu w piątek do wyjazdu w niedzielę pracownik ten z uwagi na swoje obowiązki nie mógł korzystać z wypoczynku i poza czasem zawodów oraz czynności przygotowawczych do nich przebywał w ośrodku szkoleniowym, w którym byli zakwaterowani uczestnicy wyjazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00