Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-18

KODEKS PRACY. KOMENTARZ DLA PRAKTYKÓW

Art. 1822. § 1. Przepisy art. 1821 stosuje się odpowiednio do pracownika-ojca wychowującego dziecko:

1) w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 5,

2) w razie wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

§ 2. W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2, pracownik-ojciec wychowujący dziecko wskazuje we wniosku termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

1. Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje nie tylko pracownicy, ale w pewnych sytuacjach również pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko. Możliwość taka istnieje zarówno po wykorzystaniu przez pracownika części obligatoryjnego urlopu macierzyńskiego przekazanego mu przez pracownicę (po upływie 14 tygodni po porodzie), jak i w sytuacji, gdy pracownica wykorzystała pełny wymiar obowiązkowego urlopu macierzyńskiego (gdy pracownik nie korzystał z części obowiązkowego urlopu macierzyńskiego). W tym ostatnim przypadku pracownik powinien we wniosku o dodatkowy urlop umieścić informację o terminie zakończenia korzystania z obowiązkowego urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

2. Odpowiednie stosowanie przepisu art. 1821 k.p. do pracownika-ojca wychowującego dziecko oznacza, że również do ojca mają zastosowanie:

a) zasady dotyczące udzielania dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w tym dotyczące konieczności złożenia wniosku co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu;

b) uprawnienie do łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą w niepełnym wymiarze etatu, w tym dotyczące konieczności złożenia wniosku co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy;

c) ochrona szczególna przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Art. 1823. § 1. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

1) do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo

2) do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00