Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-01-04

WZORY PISM PROCESOWYCH Z KOMENTARZEM

● pozew o przywrócenie do pracy

● pozew o zapłatę

● pozew o potwierdzenie zatrudnienia

Przebieg postępowania przed sądem pracy budzi liczne wątpliwości pracodawców. Z opracowania można dowiedzieć się, jak sporządzić pozew m.in. o potwierdzenie zatrudnienia na umowę o pracę oraz jak uniknąć błędów przy jego formułowaniu. Podajemy konkretne stany faktyczne, które posłużą za wzór podczas sporządzania w przyszłości pism procesowych.

Ochrona stosunku pracy kobiet

Szczególna ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży i podczas korzystania przez nie z urlopu macierzyńskiego polega na niemożności wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę.

Jednak powyższa zasada nie jest bezwzględnie obowiązująca. W tym zakresie przewidziano wyjątki polegające na możliwości:

● rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające taki tryb rozwiązania umowy, a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę,

● rozwiązania stosunku pracy zawartego na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.

W przypadku umów na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, które uległyby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, umowy te przedłużają się do dnia porodu. Zasada ta nie dotyczy umów zawartych na zastępstwo za nieobecnego pracownika.

Ponadto pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przypadku zwolnień grupowych nie może rozwiązać stosunku pracy z kobietą w ciąży. W takiej sytuacji pracodawca może tym pracownicom wypowiedzieć jedynie dotychczasowe warunki pracy i płacy (art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - DzU nr 90, poz. 844 ze zm., zwana dalej ustawą o zwolnieniach grupowych). W sytuacji gdy spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, pracownica otrzymuje dodatek wyrównawczy do końca okresu, w którym jej stosunek pracy jest objęty szczególną ochroną.

Pracodawca powinien pamiętać, że bezwzględny zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego polega na braku skuteczności oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00