Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-06

ROZLICZANIE CZASU PRACY - ZAGADNIENIA SZCZEGÓLNE

Łukasz Prasołek

WSTĘP

Rozliczanie czasu pracy jest skomplikowane ze względu na niejasne przepisy dotyczące tego zagadnienia zawarte w Kodeksie pracy. Doczekały się one wielu orzeczeń Sądu Najwyższego i jeszcze większej liczby stanowisk urzędowych - Państwowej Inspekcji Pracy i resortu pracy. Te ostatnie są nierzadko ze sobą sprzeczne, co jeszcze bardziej komplikuje pracownikom kadr i płac codzienną pracę, gdyż muszą wybrać jedną z dopuszczalnych opcji interpretacyjnych dotyczących danego zagadnienia.

W niniejszej publikacji przedstawiono szczególne przypadki nadgodzin. Omówiono m.in. nadgodziny niepełnoetatowców, zarządzających zakładem pracy i kierowników średniego szczebla, kierowców, nadgodziny w podróży służbowej, problematykę dyżuru czy prywatnych wyjść itd. W książce poruszane są także kwestie rozliczania czasu pracy na podstawie przepisów szczególnych, które w sposób odmienny od Kodeksu pracy regulują te zagadnienia, co dotyczy zwłaszcza pracowników administracji oraz służby zdrowia.

NADGODZINY W PRZYPADKACH SZCZEGÓLNYCH

Rozliczanie pracy w nadgodzinach w niektórych sytuacjach wiąże się ze znacznymi trudnościami dla służb kadrowych ze względu na swoją specyfikę i różnorodność możliwych w życiu firmy stanów faktycznych. W praktyce wiele problemów dotyczy naruszeń doby pracowniczej, rozliczenia dodatkowej pracy niepełnoetatowców i kierowników, a także przypadków, gdy firma zatrudnia lub zwalnia pracownika w środku okresu rozliczeniowego czasu pracy. Sporo trudności przysparza działom kadr rozliczanie dodatkowej pracy przypadającej w trakcie podróży służbowej, na dyżurach czy też odpracowywanie wyjść prywatnych, których udzielono pracownikowi w trakcie godzin pracy.

Doba pracownicza a nadgodziny

Pojęcie doby pracowniczej zostało zawarte zarówno w przepisach Kodeksu pracy, jak i w ustawie o czasie pracy kierowców. Definicja ta nie została natomiast zawarta w przepisach unijnych dotyczących czasu pracy, które to odwołują się jedynie do pojęć odpoczynku dziennego i tygodniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00